Uluslararası SEO Yapmanın Püf Noktaları

Uluslararası SEO Yapmanın Püf Noktaları

Türkçe dışındaki dillerdeki özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan dillerde; yüksek CPM, TBM oranları işin farkında olan hemen hemen tüm yayıncıların dikkatini çekiyor. Çoğunluk, bir niche içerik ya da genel içerik üzerine odaklanıp bir yerden başlıyor ama kaynak yetersizliği ve taktiksel hatalar sebebiyle hedefleri tamamlayamadan projesini terk ediyor. Yabancı ülkelerde yayın yapan biri olarak 9 senedir bu işin zorluklarını bizzat yaşadım ve bu konuda bazı noktalarda sizlere sözü uzatmadan püf noktaları vermek istiyorum;

 • Gerçekten içerik olarak kaliteyi sunabileceğiniz alana yönelmelisiniz! İnternet sitesi yapmak için değil, kaliteli bilgiyi kullanıcalara ulaştırmak için çaba sarf etmelisiniz. Türkiye’de kaliteli içerik doğal backlinkler almasa da yabancı içeriklerde durum tam tersi… YouTube, organik bloglar, eleştiri – öneri olarak sizi refere eden backlinkleri zaman içinde fark edeceksiniz… Yapmanız gereken kaliteyi, ilgi çekiciliği ve tüketilebilir içeriği sunmak!
 • İçerik üretirken dikkat etmeniz gereken bir başka durum ise; gramer ve akıcılık… Nasıl ki bizler; kötü çevrilmiş içerikleri okurken akıcılığı yakalayamıyoruz;  yabancı dillerde üretilen hatalı içerik de karşı tarafta aynı durağan ve sıkıcı durumun oluşmasına sebep olacaktır.
 • DigitalPoint, Flippa, BuySellAds gibi alanlardan bütçenize göre yatırım yapabileceğiniz organik ve benzer içerikli kaynak araştırması yapın ve aylık düzenli bir miktarı bu kısımda değerlendirin! Gerekirse bire bir mailler ile değerli bulduğunuz kaynaklar ile dostluk bağlarınızı kuvvetlendirin ve içerik sponsorluğu üzerine anlaşmalar yapmaya gayret edin. İçeriğinizi değerli ve ilgili bulduğunuz kaynaklarda tanıtılmasını sağlayın, bir peynir satıcısı gibi içeriğinizi bir şekilde hedef kitleye tattırmanın yolunu bulun.  Eğer siz bir aksiyon içeresine girmezseniz karşı taraf size tekliflerini doğal olarak iletemez…
 • Reklam bütçenizi doğru planlayın! Devamlı ölçümler yaparak verimli alanları keşfedin… Örneğin; İngilizce yayın yapanlar için,  Filipinler, Endonezya, Hindistan gibi ülkeler daha az maliyetli ve giriş adımı olarak denenebilir. AdWords dışında da diğer reklam şirketleri üzerinde F/P denemeleri yapın; belki bir güzel döngü keşfedebilirsiniz. Daha önceden butik reklam şirketlerine reklam vererek; AdSense gelirinde 1/1.3 – 2 arası dönüşler yakalayan arkadaşlarım oldu.
 • Ücretli ve gerçekten kaliteli dizinlere kayıt olmakta fayda var. Findelio, Botw gibi… Tabii ki Dmoz kaydı yapılabiliyorsa öncelik o ilk olarak kaydı gerçekleştirebilmek olmalı.
 • İngilizce içerik florası gerçekten çok geniş, hemen hemen her ülkede İngilizce bilen insanlar var. Burada rekabet gücünün zorladığı alanlarda Long Tail aramalar sizin kurtarıcınız olabilir… Alt sayfalarınıza biraz daha sahip çıkmalı ve ihtiyaca yönelik içerikleri sunarak aramaları çekmeyi hedeflemelisiniz.
 • Reddit, StumbleUpon, Pinterest, MyBlogGuest, GoodReads gibi pek bilinmeyen  platformlara da kayıt olup değerlendirin.  Sosyal medya kanallarında Global içerik sunumu çok daha geniş kitlere hitap edecektir.
 • Coğrafi bölgeler ve dilin ayrımlarını tespit edin!  Hedefinizdeki coğrafi bölge neresi ise ona göre şablonlar hazırlamaya gayret edin! Örneğin; içerik dili – İngilizce, bölge – Hindistan  ise içerik yapılandırması  Hindistan’da kullanılan İngilizce’ye uygun olmalıdır.
 • Bölgelere göre arama trendleri ve araçları iyi araştırılmalıdır. Örneğin; Rusya’da Yandex, Amerika’da Bing (%20-25), Çin’de Baidu ciddi pazar hakimiyetlerine sahipler. Bu gibi arama motorları ile işimiz varsa; onların kurallarını ve kriterlerine dikkat etmekte fayda var. En basitinden 3 örneğinde WM Tools’larını ekleyerek sitenizin durumunu gözden geçirebilirsiniz.
 • Top Level Domains (.com, .net, .org) kullanmayacaksanız eğer ya da doluysa ülkenin yerel domaini de alabilirsiniz. SEO açısından güzel sonuçlar veriyor ama yenileme ücretleri genelde yüksektir.
 • Uluslararası arama sonuçlarını gözlemlemek için iSearchFrom ya da NewIpNow kullanabilirsiniz.

Makalemi sözleri uzatmadan, cümleleri gevelemeden direkt olarak bilgi içerikli yazmaya gayret ettim. =) Maalesef;  Türkiye’de üretilen SEO içeriklerinin en büyük problemi genelde sakız gibi uzatılmış ama pek bilgi aktarmayan yığınlardan oluşması… Seodemy’de sizlere ücretsiz olarak tavsiyelerim devam edecek. Herkese keyifli okumalar diliyorum.

Öner CANER

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı

Benzer Yazılar
Yorumlar 1
 1. Selim AtadinçYazar

  Merhaba. Paylaşımınız için teşekkür ederim. ihracata yönelik site kurulumu yapmaya hazirlanan bir toptanciyim. Website ve uluslararasi seo konularinda son derece acemiyim. Bu hususlarda bünyemizde bir personel çalıştirma yada dışarıdan destek alma seçeneklerinden hangisini önerirsiniz.? Neden? Ve bu konuda çalışabileceginiz önerinizin oldugu biri var mıdır?

  Teşekkürler

  Selim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir