Uluslararası SEO Çalışmalarında Domain Yapılandırılması

Uluslararası SEO Çalışmalarında Domain Yapılandırılması

uluslararası seoYerel sektörde iyi noktalara gelmiş internet sitelerinin bir sonraki hedefi, uluslararası pazardır. Uluslararası pazar da etkin olabilen internet siteleri kendi dinamiklerini bir sonraki seviyelere taşıyabilir. Uluslararası pazarın öncelikli dil hedefi ise öncelikle İngilizce daha sonra ise İspanyolca, Portekizce, Fransızca gibi dillerdir. Dil çalışmaları seçtiğiniz hedef kitleye uygun olmalıdır. İlk yapılandırma esnasında önemli nokta hedefin doğru belirlenmesi ve bu hedefe uygun çalışmaların üretilebilmesidir. Eğer  internet sitenizi birden fazla ülke için hedefliyorsanız bilmeniz gerekir ki kendi ülkenizdeki gibi SEO yapmanızdan daha farklı şeyler yapmalısınız. Uluslararası SEO yaparken en önemli şeylerden biri de doğru domaine karar vermektir. Türkçe web sitenizi tanıtmak veya ürününüzü  başka ülkelerde de  satmak istiyorsanız en öncelikli olarak aşağıdakilerden birisini yapmalısınız.

  • Top-level domain (TLD) – üst seviye alan adı kullanmak.

  • Subdomain kullanmak.

  • Altdizin kullanmak.

Top-Level Domains (TLDs) Üst seviye alan adı

Seodemy sitesi için en popüler ve ayrıcalıklı üst seviye alan adı seodemy.com ve ya ülkesine göre hedeflenen bir üst seviye alan adıdır.

Özel bir ülke hedefliyorsanız o ülkenin üst seviye alan adı kullanmalısınız. Örneğin hedef pazarınız İngiltere ise .co.uk, Fransa ise .fr Hindistan ise .in gibi. Listenin  tamamını wikipedia  sitesinden görebilirsiniz. Eğer sitenizi  ya da ürününüzü tek bir ülke için hedefliyorsanız ülkelere göre üst düzey alan adına ihtiyaç duymazsınız. Hedeflediğiniz ülke domainini , hedef ülkede host ederseniz SEO açısından biraz daha iyi netice elde edersiniz fakat bu yöntem bazen maliyet ve çıkabilecek host problemleri açısından sıkıntılı olabilir.

Subdomainler

Subdomain kullanmak ta başka bir yöntem olabilir mesela france.seodemy.com.  Subdomain kullanmak üst seviye domain kullanmaya göre daha az yararlı bir yöntemdir. Google subdomainleri arama sonuçlarında sanki farklı bir domainmiş gibi aynı kök domaine ait sonuçlarla beraber getirmektedir fakat bunu çoğu zaman yapmamakta ve sitenizi sadece kök domain (seodemy.com) olarak getirmektedir.

Sitenizde illa ki subdomain kullanmak isterseniz bunu farklı diller için yapsanız daha yararlı olur. Mesela İngilizce için en.seodemy.com şeklinde kullanılabilir.

Altdizinler

Ülkeler için farklı domain kullanmaktansa hedef ülkeniz için alt dizinli sayfalar da düşünebilirsiniz. Mesela ben bu sitemde aktif olarak İngiltere’ye pazarlama yapsam bunun için kullanmam gereken altdizin seodemy.com/uk/ olmalıdır. Bu yöntem aşırı büyük olmayan ve diğer üst seviye domainlerine link alamayacak olan web siteleri için yararlı olabilir. Fakat unutulmaması gerekir ki altdizinler, üst seviye alan adı kadar uluslar arası seo için yararlı değildir. Altdizin yöntemini seçerseniz farklı dil hedeflerinizi hedef ülkelerinizin host larında kullanamazsınız.

Sonuç

Üst seviye domainler, subdomainler yada altdizinler uluslar arası seo için komple bir çözüm değildir. Bunlar sadece sizin hızlı yükselmenizi sağlar en önemlisi iyi bir strateji ile zamana yayıp iyi planlamak ve o planınızı uygulamaktır. Dünyada internet kullanıcıları her geçen gün artmaktadır. Bu büyük pazarı kaçırmamanız dileklerimle….

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir