Türkiye’de SEO Danışmanı Seçmenin Zorlukları

Türkiye’de SEO Danışmanı Seçmenin Zorlukları

İşletme yönetiminde strateji kavramı, bir işletmenin içinde yer aldığı ortamın dinamizmine karşın, kararlılığını koruyarak varlığını sürdürmek ve pazarda başarı elde etmek için seçtiği yolu betimlemektedir. (Kaynak: Wikipedia) Arama motoru optimizasyonu konusunda sizler için strateji belirleyecek şahıs ise “SEO Stratejisti” olarak tanımlanmaktadır. Bu konumu hak edecek şahsın denge yönetimi ve gelenekselcilik – gerçeklik arasındaki farkları iyi sezimlemesi gerekmektedir. Sürekli değişen ve gelişen Web ortamına iyi ayak uydurmasını bilmelidir.

Çinli stratejist komutan Sun Tzu diyor ki;

Taktiği olmayan strateji, zafere giden en yavaş yoldur. Stratejisi olmayan bir taktik ise yenilgi öncesi bir karmaşadır.”

SEO sektörünün Türkiye’de olgunlaşmaya başladığı 2006-2007‘li yıllarda kendisini SEO uzmanı olarak tanımlayan kişi sayısı bir elin parmak sayısını geçmezken; an itibariyle 3 haneli belki de 4 haneli rakamları bulmuş durumda. Tabii bu yükselişte sektörün genişlemesi ve artan ihtiyaçta başlıca sebepler. Şahsım olarak 2006 yılından bu yana yakın çevre ve birkaç iş dışında SEO danışmanlığı işi pek almadım çünkü işin açıkçası kendi projelerimize yönelip direkt gelir odaklı çalışmak her zaman daha akıllıca geldi. Gelir dönüşümü ve AR-GE devamlılığı bizim için önemlidir.  Özellikle de global projelerde çalışmak benim için çok daha keyifli olmuştur. Bu sebeplerden dolayı bu yazımda; SEO danışmanı arkadaşlarımızı bir rakip olarak değil, dışarıdan olayları gözlemleyen deneyimli bir kişi olarak değerlendireceğim.

Göze Çarpan Durumlar ve Hatalar:

 • Öncelikle gözlemlediğim en büyük yanılgı bilginin, araştırmanın ve özenli çalışmaların yerini PR (Public Relations – Halkla İlişkiler ve Markalaştırma) çalışmalarının almasıdır. En çok bilenin değil en çok reklamını yapanın kazandığı bir ortam oluşturulmuş durumda. SEO kelimesini dahi ilk kez duyan insanların yoğunluğunu oluşturduğu bir müşteri kitlesi için gerçekten sıkıntılı bir durum. Ülkemizde 1, 2, 3, 4 ve hatta 4.5 hiç değil 5 kilo hakiki balın 100 TL’ye satıldığını ve bu işi  üstlenen firmaların da nasıl kolay yönden köşeyi döndüğünü hepimiz gözlemliyoruz. 300 Milyon TL vurgun yapan Gergedan Boynuzu olayına hiç girmiyorum bile… O yüzden çok reklam yapan ve çok kazanan firmalara karşı muhakkak temkinli olmanızı öneririm. Bazen kaliteyi siz arayıp bulmak zorunda kalabilirsiniz…
 • Bazı firmaların biz en iyisiyiz, biz şöyleyiz, böyleyiz diye reklamını yaparak seri satışlar ile onlarca hatta yüzlerce müşteriyi firması altında toplaması. Müşteri açısından durum şu şekilde sıkıntılıdır; çalıştığınız firma 50 kişiye hizmet veriyorsa size düşen verim 50/1 olacaktır. Eğer ki o firmanın 10’larca çalışanı varsa da bu çalışanların genelde en fazla %20’si gerçekten uzmanlık düzeyindedir. Diğer çalışanlar biraz daha piyon konumunda olabilir. SEO firmasınında çalışan kişilerin geçmişlerini hiç olmazsa Google üzerinde isimlerini yazarak aramanızı tavsiye ederim.
 • Major SEO; olarak tanımladığımız bir alanda gerçekten uzmanlaşmış SEO personelinin az olması. Aslında gerçekten kendi alanında uzmanlaşmış SEO sayısı az değil ama bu kişiler genelde büyük şirketlerin bünyesi altında ya da kendi gemileri ile yol almaktalar. SEO danışmalığı şirketleri ise bu kişilere hem kendilerini sınırlaması yönünden hem de maddi dönüşüm açısından pek de karlı gelmekmektedir.
 • Alanda uzmanlaşma problemi sebebi ile E-Ticaret, Haber, Eğlence, Video, Oyun, Galeri, Kurumsal Siteler, SaaS Projeler (Yazılım Kiralama)… gibi sitelere maalesef benzer SEO teknikleri uygulanıyor. Bu  tekniklerin %70 – %80’i de backlink inşaasına dayanan tanıtım makalesi, blog post ya da haber bülteni gibi isimlerle tanıdığımız yöntemden oluşuyor. Sözüm ona uzman; E-Ticaret SEO Danışmanlığı üstlenecek Google Shopping Service’den haberi yok, Analtyics için E-Ticaret kurulumundan bir haber… Oyun alanında SEO yapacak; Kongregate, Arcadebooster, Talkarcades gibi iş birliği yapacağı platformları dahi tanımıyor. Blog alanında SEO yapacak Technorati, Alltop, Blogorama gibi sitelerin  ne gibi faydalar sağlayabileceğini düşünmüyor. Kısacası site karakterine özel bir SEO ekosistemi oluşturulmuyor. SEO danışmanlığı işi,  5 kilo bal 100 TL gibi hazır paket satma işine dönüştüldü.
 • Kendisini SEO’yu icat etmiş gibi tanıtan firmalar neden yabancı dilde SEO danışmanlığı sunamıyor? Bir yakın arkadaşımı kendi iş kuyruğumuzun zaten yoğun olduğu için SEO firmalarına yönlendirdim; maalesef 1 firma hariç hepsi red cevabını sıralamış. Dışarıdan yapılan gözlemlerde ise bu firmaların yapamayacağı, takla attıramayacağı iş alanı yok gibi görünüyor. Tahminimce; yabancı link portföylerinin dar olması, rekabetin daha ciddi olması, artan link maliyetleri ve zaten bu alanda pek de deneyimlerinin olmamasından kaynaklanıyor.

Seçimlerde Nelere Dikkat Edebilirsiniz?

 • Öncelikle kesinlikle hazır paket SEO’lardan uzak durmanızı tavsiye ederim. SEO bir nesne mi ki hazır paket olarak satılsın? 100 TL’ye 5 Kilo bal almayın! Her sitenin SEO ihtiyacı birbirinden farklıdır. Sektör rekabet oranları, link ihtiyaçları, crawl analizi, on-page seo düzenlemeleri birbirinden farklılık gösterecektir. Dinamik bir içerik sitesinin, statik bir şirket sitesine göre daha fazla SEO yükü olabilir. Kimi site için aylık gider durumu 100 TL’dir kimi site için ise 10.000 TL dahi olabilir. Rakamın belirleyicisi sitenin gelir-gider ve rekabet optimizasyonu olacaktır.
 • Örneğin; bir E-Ticaret siteniz var ise; bu alanda yoğrulmuş ve pişmiş bir SEO danışmanı bulmanızı tavsiye ederim. Referanslarını inceleyerek kendi işinize uygunluğunu gözlemleyebilirsiniz. Diğer konu alanlarında da bu durum geçerlidir. (Kurumsal, içerik, haber, oyun, video vs.)
 • Eğer bir SEO şirketi ile çalışıyorsanız düzenli rapor isteyiniz. Raporları 2 türlü karşılaştırmalısınız; birincisi kendi raporlarınızı eski – yeni olarak karşılaştırmak, ikincisi eğer imkan varsa aynı şirketten hizmet alan farklı bir müşteri ile rapor karşılaştırmak olacaktır. Bu şekilde basma-kalıp bir hizmet mi alıyorsunuz; çok rahat anlayabilirsiniz. : ) Genelde sonuçlar basma-kalıp çıkmaktadır, şimdiden uyaralım…
 • Şirketiniz ya da SEO danışmanınız hakkında Google üzerinde yaptığınız araştırmalar sonucu okuduğunuz abartı olumlu yorumlar (Bu adam sitenizi uçurur, 1 ayda sitem 3 katına çıktı… gibi) genelde ya ücretli ya da eşe – dosta yazdırılmıştır. Bu tür içeriklere çok büyük medya yayınlarında da rastlanız pek itibar etmemenizi tavsiye ederim; çünkü ücretini ödedikten sonra hemen hemen alınamayacak haber bülteni yok.
 • Özetle SEO danışmanınız size özel olmalı ve sizin işini kendi işi gibi benimseyebilmeli. Amaç ilk etapta para kazanmak değil; kaliteli bir hizmet uzun vadeli bir çalışma sunabilmek olmalıdır. Zaten kaliteli bir hizmet ve çalışma arkasından meyvesi olarak size ve danışmanıza maddi kaynakları da beraberinde getirecektir.

Ayrıca Google’un şu kaynağını da okumanızı tavsiye ediyorum : Bir SEO’ya ihtiyacınız var mı?

Öner CANER

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı

 

 

 

 

Benzer Yazılar
Yorumlar 1
 1. Sitenize Google üzerinden denk geldim. Aynı sektör üzerinde çalışıyoruz. Ve makaleleriniz gayet güzel bir dille yazılmış. Yorum yapma ihtiyacı hissettim :))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir