Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Etkisi Nedir? Neler Yapmalıyım?

Sosyal Medyanın SEO Üzerindeki Etkisi Nedir? Neler Yapmalıyım?

SEO yani arama motoru optimizasyonu, 2000’li yıllarda birçok girişimciyi zengin etti. Sadece anahtar kelimelere yönelik çalışma yapan aktörler, Google’nin kendilerine altın tepside sunduğu pastadan paylarını aldı. Ancak artık devir değişti. Sosyal medyanın hayatımızdaki varlığı ve ona ayırdığımız zamanın fazlalığı, tartışılmaz hâle geldi. Peki, SEO açısından da sosyal medya kullanımının etkisi bu kadar fazla mı? Elbette… Eskiden sosyal medya, arama motorlarının gözünde pek bir anlam ifade etmese de artık öyle değil. Aşağıda verdiğim daire grafiğinde, sosyal medyanın yüzdelik dilimde ne kadar önem taşıdığını somut bir şekilde görebilirsiniz. Hatrı sayılır derecede büyük olan bu oran, diğer kullanıcıların da sitenizi sosyal medyada kullanmasıyla artıyor. 

seo-siralama-faktorleri

SEO Etkenlerinin Daire Grafiği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Google web spam ekibinin lideri Matt Cutts, Aralık 2010 yılından itibaren GoogleBot’un sosyal sinyalleri çok daha fazla değerlendirdiğini ve arama sonuçlarını direkt etkilediğini söyledi. Matt Cutts’un bu konuyla ilgili 3 dakikalık alt yazılı videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. 

 

Neler Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle, sitenize özel Facebook, Google Plus, Twitter, Youtube gibi bilumum sosyal medya ve paylaşım sitelerinden sayfa açın. Bu, sitenizin daha fazla sosyalleşmesini sağlayacak ve bu sayede SEO açısından performansınızı koruyup arttıracaktır. Sayfalarınız hazırsa aşağıdaki maddelere geçebilirsiniz:

 • Bağlantılar: Marka veya siteniz için, yukarıda bahsettiğim gibi sosyal medya ağlarında açtığınız profillerinizde linklerinizi paylaşın. Mesela bir blogunuz var diyelim, orada yazdığınız konuları, sosyal medyada kullanıcıları o linke tıklayacak şekilde bir başlık vererek paylaşabilirsiniz. Elbette kullanıcıların o linke gittikten sonra orada kalma süresi önemli. Bu yüzden kullanıcıların dikkatini çekmeye yönelik başlıklar koymak kadar içerik kalitesi de önemli.

 

 • Sitenizdeki Butonlar: Sitenize gelen ziyaretçilerin beğendiği, faydalı bulduğu ya da başkalarıyla paylaşmak istediği içerikler için, içeriklerin bulunduğu her sayfada “Facebook’ta Paylaş”, “Tweet At” gibi butonlar olmalıdır. Dilerseniz kendiniz ayarlayarak, dilerseniz de WordPress gibi platformlarda bunu eklentiler ya da hazır kodlar sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca yukarıda bahsetmiş olduğum sosyal medya sayfalarınızın beğenilmesi için de “Like Box” yani beğeni kutusu olmalıdır.

 

 • Reklamlar ve Kampanyalar: Mesela SEO performansının yükseltilmek istendiği bir sayfanız ya da içeriğiniz olduğunda, bu sayfanın sosyal ağlarda fazlasıyla konuşulması/paylaşılması, amacınız doğrultusunda ilerlemeniz için oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bu paylaşımların organik olması da SEO açısından biçilmez bir kaftan. Bunu da hileli yöntemler yerine reklamla yaparsanız, organik bir hit sağlayabilirsiniz. Maddelerin sonunda, yani aşağıda size fark yaratan birkaç kampanyadan bahsedeceğim. Bu sayede örnek bir kampanyanın nasıl olduğu konusunda fikirlerinizi geliştirebilirsiniz.

 

 • İçerik: Bunu zaten SEO’yla uğraşan hemen hemen herkes bilir: İçerik kaliteli ve özgün olmalıdır. Defalarca değişen Google algoritmasında, değişmeyen en önemli nokta, bu oldu. Bu yüzden sitenizdeki içerikleriniz, kopya içerik olmasın. Ayrıca sosyal sayfalarda, kullanıcılara sadece ürün veya hizmetleri sunmak yerine, her sosyal profilin kendi etkisi düşünülerek özel içerik hazırlanmalıdır. Bu sayede ilgili sosyal paylaşım ağını mümkün mertebe etkili kullanmış olursunuz.

 

 • Rakiplerinizi Tarayın: Sizin yer almayıp rakiplerinizin yer aldığı sosyal medya kanallarını siz de kullanmaya başlayın. Ayrıca onların uyguladıkları yöntemleri göz önünde bulundurarak kendinize bir strateji belirleyin ve SEO değerinizin artmasını sağlayın.

 

 • Ölçümleme – Karşılaştırma Yapın: Sitenizdeki ve sosyal sayfalarınızdaki değişiklikleri Google Analytics, Omniture gibi bilumum ölçüm araçlarıyla ölçün. Çıkan sonucu, bir müddet önceki durumlarla karşılaştırın, biçin, tartın. “Siteme sosyal ağlardan ne kadar ziyaretçi gelmiş?”, “Sosyal ağlardan gelen ziyaretçiler sitemde ne kadar kalmış ve neler yapmış?”, “Sosyal ağlardan gelen ziyaretçiler, siteme daha sonra tekrar gelmiş mi?” gibi sorulara yanıtlar bulun ve aradaki farkı belirleyin. Eğer bir şeyler kötü gidiyorsa ya da çok etki göremiyorsanız, yukarıdaki maddelere geri dönün ve yanlışlarınız varsa düzeltin.

 

Örnek: SEO platformu BrightEdge’in yaptığı bir araştırmaya göre, Tweet butonunun koyulduğu bir sitedeki etkileşim oranının butonun koyulmadığı hâline göre hemen hemen 7 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir. Aslında burada önemli olan, rakamlar değil; gözle görülür derecede bir etkileşim farkının olup olmadığı.

sosyal medya ve seo

Aynı Sitenin Tweet Butonlu ve Tweet Butonsuz Hâllerinin Etkileşimlerinin Oransal Karşılaştırılması

 

Kaliteli ve Sağlam Kampanya Örnekleri

 • Intel – Museum Of Me: Yeryüzünün en büyük yarı iletken üreticisi olan Integrated Electronics yani bildiğimiz kısa adıyla Intel, kullanıcılarından Facebook hesaplarına bağlanmak için izin istedi ve API sayesinde birçok bilgiye ulaştı. Daha sonra, bu bilgilerine ulaştığı kullanıcıları, Facebook’taki bilumum gönderileriyle donatılmış ve arkadaşlarının bulunduğu bir müzede gezintiye çıkardı. Oldukça fazla kişinin kullandığı bu gezintinin sonunda kullanıcılar, Intel reklamı içeren yazılarla karşılaştılar.
  Kampanya Platformu: Facebook
  Kampanya Videosu: http://www.youtube.com/watch?v=qfd54nYPhXk
 • Greg Burney- #Drawmyfollowers: Greg Burney ismindeki bir adam, Twitter’deki takipçilerine aynen şöyle söyledi: “Önümüzdeki iki hafta boyunca elimle her yeni takipçimin karikatürünü çizeceğim. Lütfen retweetle.” ve bunun üstüne Burney’in binlerce yeni takipçisi oldu. Bu yazıyı yazarken yeniden kontrol ettim ve Burney’in profilinde ilk 3000 yeni takipçisi için karikatürler çizeceği yazıyor. Anlaşılan Burney, bu kampanyayı değiştire değiştire kullanmakta. Buradan çıkaracağımız sonuç, bu tür kampanyaları sadece şirketlerin değil kişilerin de yapabileceği…
  Kampanya Platformu: Twitter
  Kampanyayla İlgili Örnek Resim: http://www.seodemy.com/wp-content/uploads/2013/12/Greg-Burney-Kampanya.jpg
 • Old Spice: Şimdi size, gelmiş geçmiş en büyük viral başarıyı yakalamış Amerika kökenli erkek bakım ve kozmetik ürünleri üreticisi Old Spice’nin yapmış olduğu kampanyadan bahsedeceğim. Old Spice, bir dizi videolar çekerek Youtube’ye koydu. Bu video serisinde Türkçeye çevrilmiş hâliyle şu sözler geçiyordu: “Merhaba çalışan bayanlar… Çalışan eşinize bir bakın… Sonra yeniden bana bakın. Sonra bir daha eşinize bakın… Ne yazık ki o ben değil. Fakat kapitalist sistemin dayattığı kozmetik ürünlerini kullanmayı bırakırsa, en azından benim gibi kokabilir.” ve bu video serisinin sayesinde Old Spice, 200 milyondan fazla izlenmeyle Youtube’nin en fazla izlenen marka kanalı oldu, Twitter’da sadece iki günde 80 bin takipçi elde etti ve satışlarını % 107 arttırdı. İşte biz başarı diye buna diyoruz.
  Kampanya Platformu: Youtube
  Kampanyayla İlgili Video Serisinden Bir Örnek: http://www.youtube.com/watch?v=owGykVbfgUE
 • Joffrey’s Coffee&Tea – Coffee 2.0: Adından da anlaşılabileceği üzere Joffrey’s Coffee&Tea, Sir Winston ya da Starbucks gibi bir kahve şirketi. Bu şirketin Java Test diye adlandırdığı kampanyasında, site ziyaretçileri için ayrı birer sayfa açarak onları beta teste davet etti. Ancak katılımcılar, bilgisayar programı değil bir kahveyi test edecekti. Bu kampanya doğrultusunda katılımcılar, kendilerine gönderilen hediye test amaçlı hediye kahve dışında blogları için birer de backlink kazandılar.
  Kampanya Platformu: Blog Platformları
  Kampanyayla İlgili Örnek Resim: http://www.seodemy.com/wp-content/uploads/2013/12/Joffrey’s-Coffee-Tea-Coffee-2.0.jpg

Daha örnekler çoğaltılabilir. Foursquare, Instagram, Pinterest, Linkedin, FriendFeed gibi sosyal ağlarda yapılan kaliteli kampanyalar da mevcut; ancak hepsini buraya yazmakla bitiremem. Umarım bu örnekler, işinize yaramıştır. Şimdi de sosyal medyayla ilgili, bazı şaşırtan gerçeklerden bahsedeceğim size. Unutmayın, sosyal medyadan gelecek olan kullanıcılar ve bu kullanıcıların yaptığı tüm paylaşımlar, yazımın başından bu yana söylediğim üzere SEO açısından bulunmaz bir nimet. Bu bilgiler sayesinde, sosyal medyanın değerinin, arama motorlarının gözündeki neden arttığına dair kafanızda fikirler oluşturabileceksiniz ve yine bu kısa ve öz bilgileri, sosyal medyanın siteniz üstündeki etkisini önceden kestirmek için bir ön adım olarak kullanabileceksiniz.

Sosyal Medya ve Kullanıcılar

 • Yeryüzündeki interneti kullanan insanların % 51‘i, 2013‘ün ilk çeyreğinde en az bir kere de olsa Facebook’a giriş yaptı.
 • Kadınlar, erkeklere göre, belli başlı markaların durum güncellemelerini ve paylaşımlarını daha sık kontrol ediyor.
 • Sosyal medyayı kullananların % 71‘i, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda takip ettikleri marka ve sayfaların ürünlerini satın almaya daha yatkın oldukları belirlenmiştir.
 • Organik arama ve paralı reklamları da dahil ederek bütün sanal mecraların geri dönüşüm ortalaması düşünüldüğünde, % 2,17 ile Twitter en başta yer almakta…
 • İnternette her 60 saniyede bir, ortalama olarak Facebook’ta 1 milyon 800 bin kez “Beğen” butonuna tıklanıyor, 278 bin tweet gönderiliyor, 571 adet web sitesi oluşturuluyor, 347 adet WordPress gönderisi yayınlanıyor ve kullanıcılar tarafından Youtube’ye 72 saat uzunluğunda yeni video yükleniyor. Ayrıca iş verenler, aradıkları uzmana ulaşmak için tam 11 bin arama yapıyor.
 • Gezi olaylarında da sıkça gördüğümüz üzere, “Lütfen retweet yapın.”, “Lütfen yardım edin.” gibi söz grupları içeren tweetler, diğer tweetlere göre tam % 170 daha fazla retweetleniyor.
 • İçeriğinde resim barındıran paylaşımlar, diğer paylaşımlara nazaran tam % 53 daha fazla beğeni alıyor ve % 104 daha fazla yorum alıyor. Bu yüzden sitenizin sosyal sayfasındaki paylaşımlarınızı resimli olarak yapmaya özen gösterin.
 • Sitenize ya da markanıza ait sosyal sayfanızda yaptığınız paylaşım, fanlarınızın sadece % 12‘sine ulaşıyor. Böyle bakıldığında bu düşük bir rakam gibi görünse de bu ulaşan kişilerin de gönderinizi paylaşması/beğenmesi, bu oranı arttıracaktır.
 • “Neler Yapmam Gerekiyor?” alt başlığında bahsettiğim üzere, içeriklerinizin ve bu içeriklerin başlıklarının ilgi çekici olması, sosyal medyada takip edilmesinin ilk 3 sebebinden biri…
 • Kullanıcıların % 59‘u, online reklamlardan aktif bir şekilde etkileniyor.
 • Akıllı telefonların diğer telefonlardan daha önemli hâle geldiği günümüzde, bu akıllı telefonları kullananların % 46‘sı, en az bir kere mobil reklam görüntülemiş. Bu mobil reklam görüntüleyen kesimin de yarısından fazlası satın alma işlemi gerçekleştirmiş.
 • İki tane aynı özelliklerde site düşünelim. Bu iki site de kaliteli, özgün ve ilgi çekici içerik oluşturmakta. Ancak bunlardan bir tanesi Facebook’ta reklam vermekte, diğeri ise vermemekte. Facebook’ta reklam veren site, diğerine göre ortalama 5.3 kat daha geniş bir kitleye ulaşıyor.
 • Online müşterilerin hemen hemen yarısı, markaların Facebook ve Twitter üstünden müşteri hizmetleri servisi vermesini beklerken, bu beklentiyi karşılayan markaların oranı sadece % 23.
 • Facebook ve Twitter üzerinden şikâyet gönderen müşterilerin % 25 gibi hatrı sayılır bir kısmı, şikâyetlerine 1 saat içinde cevap bekliyor.
 • Kullanıcıların % 75‘i, paralı reklamlarla ilgilenmiyor ve direkt olarak arama sayfasındaki organik sonuçlara yöneliyor.
 • Google’daki arama sonuçlarından herhangi bir siteye giriş yapan herhangi bir kullanıcının sitede kalma süresi, ortalama olarak 14,7 saniye iken bu süre 10,7 saniye.
 • Tâhminlere ve önümüzde yer alan projelere göre, 2016 yılında SEO alanına ortalama 2.2 milyar dolar harcama yapılacak.
 • Arama motorlarını kullanan bireylerin % 75‘i, sadece ilk sayfaya göz atıyor.
 • Önümüzdeki sene, yani 2014‘te, mobil cihazlardan internete girme sıklığının masaüstü cihazlara yetişeceği, hatta geçeceği tâhmin ediliyor. Bu yüzden marka veya sitelerin de mobil uygulama veya mobil site platformları da olması gerekli.

 

Google Plus, Önemi ve Somut Örnek

Google’nin Google Plus’ı piyasaya çıkarmasının ardından, Google’de yaptığınız aramalardaki değişikliklere dikkat ettiniz mi? Bu değişimin sebebi, Google’nin organik sonuçlara verdiği önem kadar artık kişisel sonuçlara da önem vermesi… Yani yazımın başından beri anlattığım sosyal medyanın öneminin somut bir örneğini sunacağım size. Google profilim, resimde gördüğünüz üzere açık bir şekildeyken “bilet” araması yaptım. oBilet adlı bir firma, 6. sırada çıktı resimde gördüğünüz gibi.

sosyal medyanın seoya etkisi

 

Şimdi bir de Google profilimden çıkış yapıp aynı kelimeyle tekrar arama yapıyorum. Aradaki farkı göreceksiniz. Az önce 6. sırada çıkan sonuç, şimdi ise 9. sıraya düştü.

sosyal medyanın seoya etkisi

Sonuç olarak sosyal paylaşımların Google arama sonuçlarında ne kadar önemli bir yer kapladığını görmüş olduk. Bunun haricinde indexlenme hızını da arttıran bu paylaşımlar ne kadar çok olursa etkisi de o kadar fazla olacaktır. Öte yandan kullanıcı tercihlerinin ve arama geçmişinin, arama sonuçlarında etkili olduğunu da belirtelim. Bu da SEO uzmanlarının izlediği stratejileri oluşturmada aktif rol oynuyor. Çünkü kullanıcı, Google profili açık şekilde bir arama yaparsa sosyal medyanın büyük bir önem arz ettiği arama seçeneklerine maruz kalacak. Şimdi size, sosyal medya ile ilgili hazırladığım bir grafik sunmak istiyorum. Bu grafiği inceleyerek hedef kitleniz hakkında bazı ön fikirler edinebilir ya da öngörülerde bulunabilirsiniz diye düşünüyorum.

sosyal-medya-kullanımı-grafik-oran

ÖNEMLİ HATIRLATMAsosyal medya ve seo ilişkisi - içerik

Yazıma son bir hatırlatma ile nokta koymak istiyorum. Yukarıda da söylediğim üzere, SEO’da en önemli faktörlerden, tabir-i caizse ana faktörlerden birisi, içeriktir. İçeriğiniz kaliteli ve özgün olmadığı sürece, ne ziyaretçiler tarafından sevilir ne de arama motorları tarafından. Bu da demek oluyor ki, SEO açısından büyük bir adım geride başlayacaksınız. O yüzden içeriğinizi kaliteli, ilgi çekici ve özgün tutun ki hem SEO hem de sosyal medyada ilerlemek için biçilen kaftanı sırtınıza geçirin.

 

 

Bir Önceki Yazım Olan “Web Sitesi Psikolojisi” Başlıklı Konuyu Okumak İsterseniz Buraya Tıklayın

Ahmet Caner

Ahmet Caner

http://www.ahmetcaner.com.tr

Benzer Yazılar
Yorumlar 2
 1. […] geleceği hakkındaki sorulara, sosyal aramanın önemini vurgulayarak cevap vermiş durumda. Bir önceki yazımda da bu uygulamayla ilgili olarak arama sonuçlarının Google Plus tarafından etkilendiğini […]

 2. Hocam çok güzel bilgi veriyorsun da neden güncel yazılar yok. Bilginden bizi mahrum bırakma.

  Bazı maddelerde kullanıcıların paralı reklamlara ilgi göstermediğini bazı maddelerde ise reklamın öneminden bahsetmişsiniz. Bu bilgiler çelişmiyor mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir