SEO’da Doğru Yönde İlerlemek! Onedio Büyüme Analizi.

SEO’da Doğru Yönde İlerlemek! Onedio Büyüme Analizi.

Son zamanların en Trend! oluşumlarından birisi hiç şüphesiz OnedioO Ne Dio? tık avcısı haber sitelerine tepki olarak doğdu. Git gide büyüyen ekosistemi (web + mobil + sosyal networkler) ile dikkatleri kesinlikle üzerlerine çekmeyi başardılar. Yabancı muadillerine göre (Buzzfeed vs.) Türkiye’ye yönelik sadece Türkçe diline hitap ettikleri için Alexa dünya değerleri çok ama çok iyi! (500-600 arası son güncel rakamlar ile) – (Yakında yabancı dil desteği ekleyebilirler.) 250 Bin Dolar yatırım ile destek alan başarılı bir girişim olan Onedio’yu SEO açısından ve başarıya giden yönleri açısından incelemek istedim. Makalede yer alan değerler tahmini verilerdir ve herkese açık istatistik verisi sunan hizmetlerden elde edilmiştir.

Hit kaynaklarına sosyal networklerin de dahil olması ile ister istemez sosyal medya uzmanları da SEO alanına dahil oldu diyebiliriz. Facebook, Twitter, Instagram, Google+, Pinterest vs. hangisi olursa olsun eğer gerçekten bir uzman elinde harmanlanırsa internet sitenize en az Google aramalarından sağlanan organik hit gibi hitler sağlayabilir. Çevremde bu networklerin herhangi birinde geçrekten uzman olup; gemisini bu networklerde yürüten arkadaşlarım mevcut.  Sosyal medya optimizasyonları yaparak bu alanları kendi kanallarında ya da internet sitelerinde daha verimli kullanabiliyorlar. Gelir dönüşümünde de epey etkili bir yöntem.

sosyalmedya

İşte Onedio da atağa ilk olarak bu alanda yani Sosyal Medya’da başladı. Sosyal haber sitesi oldukları için de çok mantıklı bir adım oldu konseptleri için… Onedio ekibi popüler sosyal medya hesaplarına adeta Onedio’nun ilginç “Timeline”  içeriklerini link olarak adeta pompaladılar. Tabii ki bu alanda maddi güç ve sosyal medyanın gündemini sıkı bir şekilde takip etmekle beraber başarılı bir SMO‘yu gerçekleştirmiş oldular. İçerik gündemi sosyal medyada belirlenip tekrar sosyal medyaya sunuluyor. (Haber gündemleri olarak.)

 • Onedio’nun şu sıralar aylık 2 Milyon Facebook link paylaşımı mevcut.
 • Twitter’da ise  200 Bin civarı linkleri paylaşılıyor. Twitter ekosisteminde yüksek paylaşım oranları var.
 • Tüm bu rakamlar ile birlikte Sosyal Medya’da en aktif haber – içerik sitesi olduğunu kanıtlıyor. Devasa medya organlarının yakalayamadığı başarıyı sağlamış oluyorlar.

Değişen ve gelişen Google algoritmalarının vazgeçmediği ve vezgeçmeyeceği tek bir faktör var; o da kaliteli içerik!  Google bizlere senelerdir içerik kraldır! diyor. SEO’nun ana formülü de aslında kaliteli ve insanlığa faydalı içeriklerin sunulması üzerine kurulu. Eskiden, şimdi ve gelecekte değişmeyecek tek bir faktör var o da aranan, özlenen Kaliteli İçerik! Eğer siz kaliteyi sunuyorsanız insanlar sizi o ya da bu şekilde zaten bulacaktır. Olay zaten sadece SEO’dan da ibaret değil; SMO’da bizim kaliteli içeriğimizi hitlendirmede bize yardımcı olabilir. Ne zaman Onedio’ya göz atayım desem en az yarım saatimi harcamış olarak buluyorum kendimi. 🙂 Bu yüzden özellikle galeri bölümü editörlerini tebrik etmek isterim!

 • İçerik açısından incelediğimizde Onedio’da dayatma haberler yok.
 • Onedio’da Alexa değerlerini yükseltme amaçlı tıklanarak açılan iğrenç galeri sistemi yok. Bunun yerine dikey akan galeriler var. Sizi bir reklam değeri olarak değil, içerik okuyan insanlar olarak görebiliyor!
 • İnsanların ilgisini çekmeyecek gereksiz haberlerden uzak duruyorlar.
 • İçerikler kendi düşünceleri içinde boğulmuş yazarlarca değil; halktan gelen editörler tarafından oluştulduğu için; doğal, gerçekçi ve ilgi çekici oluyor.
 • Yaş ortalaması genç; teknolojiyi kullanmasını biliyorlar, sistemleri yenilikçi ve kullanışlı.
 • Taklitleri türese de eğer ivmelerini korurlarsa taklitleri ancak Onedio’yu yaşatacak gibi duruyor. Sebep ise Türkiye’deki medyanın kamplara bölünmesi ve haberlerin artık algı yönetimi ve reyting, tiraj kaygısı ile yapılması.
 • Eklenen yeni özellikler ile, (Test gibi) kullanıcıların daha fazla zaman geçireceği bir platform haline dönüşüyor.

Onedio’nun başarısını istatistik olarak analiz edelim;

onediostats1

 • Similarweb’in bize sunduğu verilere göre (çok isabetli veriler yakalayabiliyor)  Onedio Ağustos 2014 civarlarında aylık ortalama 10 Milyon tekil hit seyrinde ilerlemekte.
 • Ekim 2014’te yükselme grafiği gösteren Onedio, Aralık 2014’te dikkat çeken bir sıçrana ile hitini ortalama 17 Milyon ortalamasına yükseltmeyi başarıyor.
 • Ocak 2015 ile birlikte 19 Milyon tekil ziyaretçi ortalamalarına çıkan Onedio; yarım bir yılda hitini ikiye katlayarak 10 milyon tekil kazancı ile yoluna devam ediyor. İnanılmaz bir başarı!
 • Onedio şu an tahmini olarak günlük 700 – 750 bin arası tekil ziyaretçisi ile yoluna devam ediyor.  Bu rakam 2-3 ay içinde grafiğin ilerleyiş tarzına bakılırsa hünlük ortalama 1M üzerine çıkacak. Yaklaşan seçimler ile birlikte  içerik patlaması sebebi ile 1.5M‘lara dahi çıkabilir.

onediostats2

 • Onedio’nun trafik kaynaklarını incelediğimizde SMO’nun önemi gözler önüne seriliyor. Trafiğin; yarısı sosyal medyadan sağlandığı aşikar. Onedio ekibinin sosyal medya üzerindeki yönetim başarısı burada ön plana çıkıyor. Yaklaşık günlük 300 – 350k arası bir hit kaynağı buradan elde ediliyor. İlgi çeken kaliteli içerik ve sosyal medya yönetimi başarı açık.
 • Direkt olarak siteye ulaşan yüzdelik dilimi de azımsanmacak kadar yüksek! Bu kitleye benim de dahil olduğumu belirtmek isterim. Boş kalır kalmaz mobilden ya da desktop üzerinden Onedio’ya göz atıyorum. 3/1 hit kaynağı direkt olarak geldiğine göre 100k üzeri günlük bir tekil hit direkt geliyor. Bu rakamlara link yönlendirmesi esnasında oluşan Ref’siz Tarayıcı linklerini de dahil etmek gerekir.
 • Onedio’nun Facebook sayfasına göz attığımızda 1.1 Milyon beğeni görüyoruz. Burada dikkatimi en fazla çeken olay ise düzenli olarak her 1 saatte / 1 kez paylaşım etkinliği oldu.  Paylaşım geçmişine göz attığımda 21.30 – 22.30 – 23.30 – 00.30 şeklinde akıp giden bir düzenlilik mevcut. Yani bir haber kanalı gibi sürekli aktifler ve takip etmek için önemli bir neden! Ayrıca Onedio Gündem gibi diğer alt sayfaları da Facebook’ta paylaşımlara devam etmekte. Tüm paylaşımların resimli ve ilgi çekici olduğunu söylememize gerek yok sanırım.
 • Twitter’da 233B takipçisi bulunurken burada da sık ve düzenli güncellemenin devam ettiğini görüyoruz. Google+’da ise ülkemizdeki hem kullanım sıklığının az olması hem de popüler kültürün yayılımında biraz daha geri kalmasından sebeple ilginin düşük olduğunu ve beğeni sayısının 1B civarı rakamlarda seyrettiğini görüyoruz. Ayrıca Google+ sayfası da pek aktif değil.
 • Youtube üzerinde Onedio internet sitesinden Onediotube kanalını refere ediyor fakat kanalda sadece 2 video mevcut. Bunun dışında OnedioTV  isimli bir kanal daha var fakat burası Onedio’ya ait mi değil mi tam emin değiliz; çünkü Hakkında kısmındaki Google+ kısmı da Onedio’ya bağlanmıyor. Onedio içeriğini kendi üzerinden sunmak istediği için bu şekilde bir politika izlemiş olabilir ama Youtube üzerinde Onedio’nun tarzı olan “Top10“, “En” ile başlayan konular oldukça aktif ve buradan bana göre Onedio’nun içerik sunma politikasını düşünmesi gerekiyor. Yabancı muadili BuzzFeed‘in  5.2 Milyon Abonesi ve 2.3 Milyar izlenmesi var YouTube üzerinde.  Sanırım bu rakamlar PR çalışması, SEO’da ise Backlink ve hit kaynağı olmasından dolayı ihmal edilmemesi gerektiğine bir işarettir.
 • Onedio Instagram‘ı da aktif olarak kullanmıyor. Sosyal Haber sloganlı bir haber sitesi için yapılması gereken bir çalışma olarak görüyorum. Bazı kişiler sosyal medya olarak sadece Instagram’ı kullanıyor olabilir ve kitleye de Onedio’nun bir şekilde ulaşması gerekiyor.
 • Pinterest, konusunda ise tarz ve kullanışlılık olarak Onedio’ya çok uyum sağlayabileceği için burayı da ihmal etmemeliler bence… Yine BuzzFeed’ten örnek vereceğiz ama 32.000 Pin ve 325.000 takipçi ile bu sosyal medya kanalında da çok aktifler!

onedioalexa2

 • Onedio Alexa grafiğini izlediğimizde Geçen sene Nisan’da Alexa dünya sıralaması 5K‘lar da iken şu sıralar katlanarak büyümüş ve ilk 600‘lü rakamlara ulaşmış durumda. Türkiye’de ise en iyi 10 siteden birisi Onedio! Alexa sıralamasında 1 yıl bile dolmadan 5 binlerden 500’lere doğru yol almak muazzam bir başarı. Tahminen bu gidişle yıl ortalarında Onedio ilk 500 içinde olacaktır. Daima yükselen grafik bu durumu kanıtlar nitelikte.

onediogoogle

 • Yukarıdaki grafik Google’da “Onedio” aramasının sonucu gelen ekrandan alıntıdır. Gördüğünüz üzere yaprak linkler, direkt Google üzerindeki arama barı, sol tanıtım ekranı ve adres kayıtları ile ne kadar başarılı bir sonuç. Bazı büyük firmalarda dahi bu tip sonuç  ekranına ulaşamıyor olmamız Google ile ilişkilendirme çalışmalarının başarısız olmasından kaynaklıdır.

onediogoogle2

 • Yine yukarıdaki sonuçlar örnek bir Google (“Onedio Uzay“) aramasına ait. Title kısmı direkt konu başlığı olarak belirlenmiş. Bu kısımda uzun konu başlıkları ziyaretçi açısından ve Google aramalarını hedefleme açısından problem yaratabilse de son zamanlarda kullanılan en ideal  uygulama bu şekilde oluyor.  Ayrıca Keywords kısmı kaynakdan incelediğimize  göre el ile yazılırken Description kısmı ile paragrafın ilk kısmından otomatik olarak çekiliyor. Yine, Description kısmı el ile ve karakter sayısını aşmayacak şekilde yazılsa idi (All in SEO pack eklentisindeki gibi.) arama sonuçları ve kullanıcı hedeflemesi açısından daha faydalı olabilirdi. Sayfalardaki, Breadcrumb uygulaması ile başarılı bir şekilde işlemekte.
 • Site ana sayfa Description karakter sayısı da 208 karakterden 160 karakter altına çekilirse daha faydalı olacaktır. Meta Dil etiketi ve Canonical da kullanılması fayda sağlayabilir.

Onedio-Anchors

 • Onedio’nun Anchors Text analizine baktığımızda (yukarıdaki yüzdelik dilimler)  tamami ile organik backlink yapılanmasına şahit oluyoruz. Backlinklerin büyük çoğunluğu kendi adı ve markası ile sağlanıyor. Bunun yanında “Kaynak” olarak da ciddi Backlink hacmi olduğunu  açık. Zaten Onedio da alıntı yaptığı konulara direkt sayfa bazında link gösteriği için Google’un organik backlink yapılanmasına uygun hareker ediyor. Tamami ile büyüme destekli bir Backlink kaynakları mevcut diyebiliriz. Onedio eğer dışarıdan SEO desteği alsaydı,  sanırım yapay linkler direkt gözümüzü burada ısırmaya başlardı.
onedioweb-speed

Onedio’yu Google Page Speed’ten incelediğinizde birkaç JS ve CSS optimizasyon eksiği dışında bir eksiklik görünmüyor ve gayet başarılı bir puan 89/100 alarak başarısını kanıtlıyor. Devasa içerik yükü olan bir sitenin ana syafası için güzel bir puan olarak nitelendirilebilir.

 

onediomobile-speed

Onedio mobil tarayıcı için resimleri optimize etmediği için küçük cihazlarda veri yükünün çok artmasından dolayı 16 /100 puan alabiliyor. (Hız) Buradaki kullanıcı deneyimi ise 99/100 alarak başarılı görünüyor.

 

onediomobileversions

Yukarıdaki grafikte sırarı ile Onedio Android Aplikasyonu, Onedio Mobil Tarayıcı , Onedio iOS Apliasyonu’na ait önizlemeleri görüyoruz. Mobil için gayet kullanışlı akıcı içerikler başarıyı getiren etkenler arasında.

 • Mobildeki uygulamalara değinmişken; Onedio’nun uygulamasının Google Play Market‘deki indirme aralığı 50-100 Bin arası görünüyor. Rakiplerine göre biraz geride kalmış gibi görünüyor. Google Play Description’u  anahtar kelimeleri serpiştirerek daha açıklayıcı  ve daha uzun hazırlamaları gerekiyor. Ayrıca AdMob Promotion, Facebook uygulama tanıtımı ve diğer platformlardan da bu işe bütçe ayırmalarında fayda var. Çünkü gelecek mobilde!onedio-online
 • Yukarıdaki grafik Onedio’nun kurucusu Kaan Kayabalı tarafından Twitter adresinde paylaşılmış. 31.000 civarı anlık online mevcut. Anlık tarafiğin 3/2 kısmı ise mobilden. Mobilin önemini burada da görebiliyoruz. Demekki insanlar Onedio’da mobil olarak da vakit geçirmekten keyif alıyorlar. Ekranlar küçüldükçe bu alanda kullanışlılık ön plana çıkıyor. Maalesef Türkiye’de yayın yapan çoğu haber ve içerik sitesinin mobil ve aplikasyon kullanışlığı çok kötü durumda! Bu konuda Onedio’dan örnek almalılar.

404-Page

 •  Onedio’nun bir de yukarıdaki gibi eğlenceli bir 404 hata sayfası mevcut. hem ilgi çekici hem de SEO ve sayfa optimizasyonu açısından başarılı gördüğüm bir sayfa. Bazı sitelerde link bağlantıları bulunmayan ve hata sayfasında dahi olduğunuzu anlayamadığınız optimize edilmemiş sayfalar olabiiyor.

onedio-reklam

 • Son olarak Onedio’nun reklam stratejisi gayet başarılı. Reklamlar içeriklerin içine entegre ediliyor ve  hafif silik sarı bir arka-plan ile belirtiliyor. Sağdan soldan kaçan gelen, önünüzü kapatan pop-up reklamlar bulunmuyor ya da sitenin 4/3’ünü çarşamba pazarı gibi kaplayan, zayıflama hapları, mucize ilaç türü  reklamlar yok.
 • Reklam konusunda eleştirdiğim nokta ise yukarıdaki görselden de görüleceği üzere 2 adet “Tık Avı Galeri” reklamı var! Reklamlara tıkladığınız takdirde kendinizi bir anda numaralandırılmış ve resimleri tıklayarak geçebileceğiniz bir galeride buluveriyorsunuz. 🙂 Onedio hani sen bu tip galerilere savaş açmıştın? Bu tip habercileğe tepki olarak doğmuştun? diyesi geliyor inanın ama kapitalizm karşısında durmak her kurum için zor olduğu gibi Onedio için de zor olmalı!

 

Öner CANER

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı

Benzer Yazılar
Yorumlar 2
 1. Tebrik ederim çok güzel bir analiz olmuş. En çok şaşırdığım kısım ise onedio’ya giren kişilerin %64’ünün mobilden giriyor olması.

 2. Hocam elinize sağlık Güzel bir derleme olmuş.
  Fakat galeri sayfası reklamlar gibi eleştirilerinize tam katılamıcam. Elbette çarşamba pazarı gibi reklamı olan siteler çok iğrenç ama herkes onedio gibi content aracılığı ile gelir elde edemez. Adamların en ucuz içerik reklamları 20.000 TL. sadece 100.000 gösterim için bu parayı alıyorlar. 3-5 M gösterim satın alan firmalar varmış.
  Bu denizde bir damla. Ne ihtiyacı var adsense gelirine ki reklam koysun sağa sola.

  Ama benim asıl anlamadığım şu. Şimdi gooogle’in bu siteden karı ne? İlla bi karı olması gerekmiyor tabi ama adamlar da sıfır adsense reklamı var ve google a para kazandırmıyorlar.

  Ben google yerinde olsam gıcıklık yapar alt sıralara atarım bu siteyi. 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir