Seo Terminolojisi

 

SEO:  İngilizce olarak Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimelerinin kısaltılmış halidir. Arama motorlarının (Google, Bing, Yahoo, Yandex v.b.) web sayfalarını daha kolay taraması için uygulanan Seo Terminolojisitekniklerdir.

 • SEO kavramı ilk olarak 2006 yılında “Rohit Bhargava”  tarafından ortaya atılmıştır.
 • İlk sunumda 5 maddelik tavsiyeler listelenirken, bu listeler zamanla 16 maddeye ulaşmıştır.

 

Arama Motoru: İnternetteki içeriği arama yöntemi ile listeleyen mekanizmaya arama moturu denir.Arama motorları genelde 3 ana birimden oluşur. Bunlar; arama robotu, içerik indexi ve kullanıcı ara birimidir.

 • İlk arama motoru 1990 yılında kurulan “Archie” ‘ dir.
 • En bilinen arama motoru “Google” ise 1998 yılında Sergey Brin ve Larry Page tarafından kurulmuştur.
 • Google’dan sonra, Bing, Yandex, Yahoo, Alta Vista, Excite, Snap gibi arama motorları da işlevsel olarak kullanılabilmektedir.
 • İndexlenmiş sayfa, arama motoru tarafından dizine alınan sayfadır. İndexlenen sayfalar sitenize aramalardan hit gelmesini sağlar.
 • Arama motorları, yerel arama ve uluslararası arama sonuçları olarak size cevap verebilir. Bu sonuçların SEO’ya etkisi ise aynı kelimede farklı sıralamalara ve farklı dönüşümlere sebep olmasıdır.

 

WEB 1.0:  Yöneticilerin içerik sunduğu ve kullanıcılarında sadece okuyucu olduğu ilk internet yapılanmasıdır. İnsanlar arası iletişim e-posta yolu hariç kapalıydı. Kısacası Web 1.0 bilginin pasif halde alınmasına dayanmaktaydı. Seo açısından da arama motorlarının algoritmalara göre değil, sunulan içeriğe göre çalıştığı bir dönemdi.

WEB 2.0: Pasif internet ihtiyacı karşılamayınca ortaya insanların aktif olduğu Web 2.0 çıktı. Sosyal ağlar ve dinamik sayfaların etkin olduğu bu internet düzeni; blogların, Wiki’nin, RSS Feed’in, API, Ajax, XML gibi teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Genişleyen ve insanların etkileşimine açık olan internette SEO’nun değeri bir kat daha artmıştır.

WEB 3.0: Web tabanının daha da akıllanarak cihazların içerik üretmeye başladığı internet yapılanmasıdır. Yapay zekalı kontrollerin artması ile anlamdırılmış Web, insanların hayatını bir nebze daha kolaylaştıracak.

Örneğin; mail adresinize yönettiğiniz internet sitesi ile ilgili  Google Webmaster Tools’un, duplicate content (çift içerik) uyarsı geldi. Siz bir anda panik durumu yaşarken, mail adresinizi tarayan tarayıcı botunuz, yine favorileriniz arasında bulunan SEOdemy.com’daki, “Duplicate içerik ile mücadele yöntemleri” isimli makaleyi size bildiri olarak sunabilecek. Teknolojinin amacı da zaten insanın hayatını kolaylaştırmak değil midir?

White Hat Seo: Arama motorlarının tavsiye ettiği ve desteklediği SEO yönergelerine göre uygulanan tekniklerdir. Bu teknikler ile internet siteleri doğal yollardan üst sıralara çıkabilmektedir.

Black Hat Seo: Arama motorlarının tavsiye etmediği ve desteklemediği uygunsuz tekniklerin  uygulanmasıdır. Spam, link inşası ve sahte sayfalar üretmek, linkbait (siteye ziyaretçi çekmek ya da link toplama amacı güden sayfa) işlemleri gibi…

 

 Algoritma: Algoritma, yaptırılmak istenilen  bir dizi işlemin bir başlangıç durumundan  bir bitiş durumuna kadar süren işlemler bütünüdür. Arama motorları da, kendi  sonuçlarında web sitelerini sıralarken algoritmalardan faydalanmaktadır.pagerankalgoritması

 •  Google Pagerank algoritması, Trustrank algoritması, Panda algoritması, Penguen algoritması, Hummingbird algoritması gibi bilinen ve bilinmeyen güncellemeri sunarak kendi iç yapısını devamlı geliştirmektedir.
 •  Algoritmalar hakkında bir ön görüş oluşturmak için, Google’un aldığı patentleri takip etmek gerekmektedir. Google’un aldığı patentlere “US Patent Full-Text Database Boolean Serach” araması ile ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Answer Engine: Arama motorunun, insan gibi düşünerek sorulan sorulara cevap verebilmesidir. Web 3.0 projesidir Hummingbird algoritması ile daha etkin ve öncelikli hale gelmiştir.

Knowledge Graph: Arama sonuçlarında bilgi grafiklerinin oluşmasıdır. Şu adresten denenebilir.

 

Site İçi Seo: (On-Site Seo) İnternet sitesinin kendi yapısına yönelik yapılan  düzenlemelerdir. Örneğin; site link yapılarının SEO’ya uygun hale getirilmesi, sitemap  hazırlama veya hatasız bir tasarım, kod düzeni bu alana dahildir.

 • Site içi seo uygulamasında; sayfa başlığı, meta etiketleri, alt etiketleri, başlık etiketleri, içeriğin özgünlüğü, site içi link yapılanması, url yapısı, anahtar kelime yoğunluğu, site haritaları, site dışına çıkan linklerin alakası ve kalitesi, kullanışlılık, hatasız tasarım (valid css,xhmtl), script özğünlüğü, tema özgünlüğü, sosyal networklerin sayfa içi entegrasyonu, güncelleme aralığı kontrol edilmelidir.

 

Site Dışı Seo: (Off-Site Seo) İnternet sitesinin, dış internette yapılanma sürecini oluşturur. Sosyal network bağlantıları, link yapılanması, rakipler ile rekabet bu alana dahildir.

 

 • Site dışı seo uygulamasında; link metinleri (anchor text), yüksek kalitede güvenilir doğal backlink sağlama, linklerin tek yönlü olması, linklerin farklı anahtar kelimelerden oluşması, linklerin zamana yayılması, linklerin içeriktaş olması, alt sayfaların trend olup doğal link alabilmesi, geniş anahtar kelime rekabeti, linklerin çeşitli olması (no follow, image link, postlink, sosyal link gibi.) sosyal network hiti alma, dmoz kaydı kontrol edilmelidir.

 

SERP: Search Engine Result Page” anlamına gelmektedir. Arama motorunun algoritma sonrası oluşturduğu sonuç sayfalarıdır.

 

Pagerank: Google’un internet sitelerini 0-10 arasında değerlendirdiği puanlandırma sistemidir.

 • Pagerank sistemi 2010 yılına kadar aramalara etki ederken; 2010 sonrası ise sembolik bir değere dönüşmüştür.
 • A sitesi için pagerank bulma formülü şu şekildedir. PR(A) = (1-d) + d (PR(T1)/C(T1) + … + PR(Tn)/C(Tn)).
 • Pagerank değerleri Google tarafından 3-6 ay aralıklarında güncellenebilmektedir.

 

Trustrank: Google Pagerank sisteminin önemini kaybetmesinden sonra semantik değerlendirme ve güven puanını göz önüne almaktadır. Trustrank çeşitli yönleri ile bir internet sitesinin Google tarafından değerlendirilip belli bir değere ulaşmasıdır.

 • Trustrank, Spam’a karşı yarı otomatik bir mücadele biçimidir.
 • İnternet sitesinin yaşı, içerik özgünlüğü, içeriğin güncelleme sıklığı, siteye gelen ziyaretçinin geçirdiği süre, sayfa gösterimi, yeni nesil ve hatasız tasarım, anahtar kelime yoğunluğu, site içi ve site dışı linklerin durumu Trustrank’ı azaltabilir ya da çoğaltabilir.

 

Backlink: Bir internet sitesinden diğer internet sitesine giden link yapılarıdır.

 • No Follow Linkler: Bu etikete sahip backlinkler, diğer internet sitesinin arama motorunda yükselmesine etki etmez. Spama karşı koymak için üretilmiş bir “rel” formatıdır. No Follow linklerin indexlenme hızını arttırdığı bilinmektedir.
 • Do Follow Linkler: Bu etikete sahip backlinkler arama motorunca dikkate alınır ve sıralamaya etki edebilir. Genel anlamda bu “rel” formatının kullanımına ihtiyaç duyulmaz.
 • Image Linkler: Bir internet sitesinin resimlerine gelen backlinkler. Genelde kaynak resimlerin başka internet sitelerince kullanılması ile oluşur. Görsel aramalarda etkilidir.
 • Hacklinkler: Çeşitli web sitelerinin açıklarından faydalanarak, izinsiz eklenen linklerden oluşmaktadır. Bu linklere örnek olarak genelde “.gov” uzantılı linkler gösterilebilir. Web site sahibinin şikayeti üzerine yan etkileri hızlı bir şekilde etkilerini göstermektedir.backlink algoritması
 • Sosyal Medya Linkleri: Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram, Pinterest, Youtube, imleme siteleri, wiki linkleri v.b. sosyal platformlar üzerinden siteye gelen linklerdir. Yeni nesil SEO’nun trendidir. Kullanıcı odaklı linkler arama algoritmasını etkileyebilmektedir.
 • Flash Linkler: Google yenilenen teknolojisi ile flash (.swf) uzantılı dosyaların içinde yer alan linkleri okuyabilmektedir.
 • Link Popularity: İnternet sitenize gelen backlinkin kalitesi anlamına gelir. Sitenizin ne oranda kaliteye sahip olduğunu ölçer. Sıralama sonuçlarına önemli oranda etki edebilir. Link Popularity, ahrefs.com üzerinden ölçülebilir.
 • Cross Link: Google algoritmasını devre dışı bırakmak için uygulanan, çapraz link değişim metodudur. Pek tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir. Yeni nesil SEO anlayışında, “Footer Link” önemini yitirmiştir.
 • Footer Link: “Footer” bir web sitenin en alt kısmıdır. Webmaster ve SEO danışmanları bu alanı link değişimleri için kullandığı için artık tamamen sakıncalı bir link çeşitidir. Özellikle Google’un 15 Temmuz 2013 tarihinde yayınladığı Bağlantı Şemaları, bize bunun bir kanıtıdır.
 • Link Farm: Bu tip bağlantılar SEO çalışmalarında çok tehlikelidir. Black Hat SEO kapsamındadır. İçinde birbirinden bağımsız onlarca ya da yüzlerce bağlantının bulunduğu sayfalardır.
 • Otoriteye Yakınlık: İnternet sitesinin yapılanmasını oluşturan linklerin; Google’un en çok önemsediği .edu ve .gov gibi linklere bağlantı aşamasındaki yakınlık derecesidir. Örneğin; .gov ==> 1.Site ==> 2.Site ==> 3.Site ==> 4.Site bu akışta 2.sitenin elde ettiği backlink, 3.sitenin backlink değerinden daha değerlidir çünkü otorite kabul edilen kaynağa daha yakındır.

 

Spam: İnternette doğallıktan uzak hızlı bir şekilde oluşturulabilen bilgi kirliliğidir. SEO alanında arama motorlarına yönelik spam çalışmları yoğun olarak yapılmaktadır.

 • En fazla başvurulan SEO spam çalışması, spam linklere ulaşmaktır. Bu linklere otomatik link değişim sistemleri, otomatik dizin ekletme sistemleri, otomatik wordpress konu yorumlayıcılar, forum profil linkleri, sosyal imleme linkleri örnek gösterilebilir.
 • Spam içerik oluşturma, SEO’da kullanılan spam tekniklerindendir. Belli içeriği değiştirmeden tamami ile kopyalama, belli içeriği robot yazılım ile eş anlamlı kelimelerle değiştirme, sahte sayfalar üretme, aramaları kaydetme, gereksiz yönlendirmeleri yaptırma bu alana örnek olarak gösterilebilir.
 • İçerik  değiştirme yöntemlerinden eş-anlamları ile değiştirme tekniği olan “Spinlemek” ve kalitesiz içerik sunmak da Google tarafından bir çeşit SPAM çalışması olarak algılanmaktadır.

 

Sosyal Ağlar:  Sosyal ağlar, bireyleri internet üzerinde toplum yaşamı içinde kendilerini tanımlayarak yine insanlara internet iletişim metotları ile iletişime geçmesini sağlayan yapılardır. Web 2.0 ile ortaya çıkmışlardır ve SEO açısından yüksek derecede öneme sahiptirler.

 • En ünlü sosyal ağlar, Facebook, Google+, Twitter, Foursquare, Instagram, Pinterest, Linkedin olarak gösterilebilir.
 • Facebook, internetin karadeliği olduğu için içerik indexine izin vermez. Ayrı reklam çalışması ve SEO çalışması gerektirebilir.

 

Dizin: Web sitelerine bağlantı kurmayı ve onları sınıflandırmayı amaçlayan internet sitelerine “Dizin” denir. Dizinler ücretli ya da ücretsiz olarak ayrılabilir. En ünlü dizin sitesi ise Google’un da desteklediği, Dmoz’dur.

Dmoz: Dmoz’un açılımı “The Open Directory Project” yani açık dizin projesidir.dmoz

 • Dünya’nın en büyük açık dizinidir. Tüm kategorilerinde gönüllü  insanlar editörlük yapmakta ve tüm linkler onay yöntemi ile alınmaktadır.
 • Google dahil olmak üzere hemen hemen tüm arama motorları bu dizinden faydalanır.
 • Dmoz internetin kalitesini korumaya yönelik bir girişimdir.

 

Google Botları: Googlebot, Google tarafından kullanılan ve webdeki içeriği tarayıp Google’un kullanabileceği indexler haline getiren yazılımlardır.

 • Deepbot, webteki tüm içeriği Google datalarına depolama görevini güder. Bu işlemi ayda bir kez tekrarlar ve tamamlar.
 • Freshbot ise yenileyici botdur. Sıklıkla güncellenen sayfaları tarar ve yenilikleri alır, Google datalarına aktarır ve deepbotun aldığı içeriği yeniler. Freshbot, internet sitelerine güncelleme sıklığına göre uğrar. Çok sık güncellenen siteleri dakikada indexleyebilir. (CNN, Youtube gibi…)
 • AdSense botu da Google’a aittir. İnternet sitenizi indexler ve Google’un reklam servisi AdWords ile sitenize en uygun reklamı eşleştirir.

 

301 Yönlendirmesi: Kalıcı olarak bir URL’nin diğer bir URL’ye yönlendirilmesidir.  .Htaccess dosyasına yönlendirme kodu eklenerek sağlanır. Risk ya da fayda getirebilir. URL değişimlerinde Google Bot için ve ziyaretçiler için gerekli bir eylemdir.

302 Yönlendirmesi: Bir internet sitesinin geçici olarak yönlendirilmesi gerekiyorsa eğer 302 yönlendirmesi kullanılır. Bu sayede Google botları internet sitesinin tekrar aktif olacağını anlayacak ve gelen aramalar geçici olarak sayfalara yönlendirilecektir.

SEF: Arama motoru dostu link yapılanmasıdır.Link yapısında kategori ismi ve konu ismi geçmektedir. Uzun linkler ise arama motoru dostu linki değildir.

Htaccess Dosyası: Sözlük anlamı zengin metin erişimidir. Ağ sunucuları tarafından desteklenen web üzerinde ayar değiştirmek işlemini üstlenen dosyadır. SEO için önemi ise 301 ve 302 yönlendirmelerinde aldığı görevdir.

Sitemap Dosyası: Google’un internet sitenizde daha hızlı index alabilmesi için, internet sitesinin link yapılanmasını sunan dosyadır.

Duplicate Content: (Çift İçerik) İnternet ortamının en sorunlu SEO alanı olarak görülebilir. İçeriğin kopyalanarak çoğaltılması anlamına gelir. İçeriğinizi korumak için önlemler alabilirsiniz.

Canonical Etiketi:  (rel=”canonical”)  Bu link belirtme işlevi ile standart sayfa belirlenir. Standart sayfanın belirlenmesi,  aynı ya da içeriğin diğer sayfalarda bulunması durumunda Google açısından ana bağlantının ayrılmasını ve desteklenmesini sağlar. Bu sayede hem ana linkiniz değerlenir hem de duplicate bağlantı tehditi altında bulunmazsınız.

Doorway Page: (Köprü Sayfalar) Bu sayfalar bilgi içermemekle beraber, arama motorlarını aldatmak için kullanılan çeşitli keywords (arama kelimeleri) üzerine kurulu bağlantıya yönlendiren sayfalardır. Black hat seo tekniği olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Statik Sayfa:  Genelde içeriğin sabit olduğu sayfalardır. Bu sayfaların güncellenmesi için sayfanın yeniden tasarlanması gerekir. Google durağan sayfaları pek sevmediği için WEB 2.0 ile birlikte SEO açısından önemini yitirmiştir.

Dinamik Sayfa: Dinamik sayfalar yöneticiler ve kullanıcılar tarafından içerik almaya devam eden sayfalardır. Sosyal networklerin de aktif olması ile birlikte SEO açısından değerleri artmış ve popüler hale gelmiştirler.

Rich Snippets: Yeni nesil internet sayfalarının semantik özelliğini yansıtan, Web 3.0’ın anlamdıran özelliklerindendir. Google, puanlama sistemi, ücretlendirme, aktif kullanıcı sayısı, kategori dalları, yazar resmi gibi özellikleri arama sonuçlarına yansıtarak, rich snippetsları kullanmaktadır.

CSS: İnternet sitelerinin görünümü değiştiren bir tanım dosyasıdır. Kodları düzenleyerek kod kalabalığını engeller ve SEO açısından yarar sağlar.

CSS Sprite: İnternet sitelerinde birden fazla objeyi içeren resmin, CSS tanımları ile görünen kısımlarını değiştirme tekniğidir. Bu sayede büyük internet sitelerinde hız artarken, resim kod kalabalığı azalarak SEO açısından da avantaj elde edilir.

Valid CSS: Css kodlarında herhangi bir hatanın oluşmamasıdır. Bu sayede tasarım yönünden SEO avantajı sağlanır.

Valid xHtml: Html kodlarında herhangi bir hatanın oluşmamasıdır. Yine bize tasarım olarak SEO avantajı sağlamaktadır.

Feed: Kelime anlamı olarak “Besleme” manasına gelir. Bir internet sitesindeki bağlantıların, xml türünde dışarıya sunulmasıdır. Feed, RSS programları ile takip edilebilir. SEO açısından fayda sağlamaktadır.

 

SEO Filtrelemeleri ÇeşitleriGoogle Filtreleri: Google filtereleri, arama sonuçlarını çeşitli black hat seo yöntemleri ile sabote etmeye çalışan internet siteleri için Google’un aldığı önlemlerin sonuçlarıdır.

 • Google Sandbox: Bu filtreleme Google’un uyguladığı en sert filtrelemedir. İnternet sitesi kendi adı da dahil olmak üzere en son sonuçlarda görülür. Bu filtrelemenin bir sonraki aşaması ise arama motorundan tamamen silinme olabilir. (İllegal içerikler için)
 • Google Bomb: Pagerank algoritmasının suistimali üzerine Google tarafından oluşturulmuş filtrelemedir. Pagerank’ınız güncelleme olmadan “0” rakamına inebilir.
 • Google Dance: Arama sonuçlarında görülen ani değişikliklerdir. Google’un dünya çapında yer alan serverlarının verdiği sonuçlardan kaynaklanabilmektedir.
 • 30-60 Filtresi: Bu ezalandırma çok sık görülmemekte birlikte bir internet sitesinin; arama sonuçlarında aniden 3. ve 6. sayfaya gitmesine sebep olabilir.
 • Seo Software Filtresi: Otomatik backlink ve ping yazılımlarını kullanan internet siteleri bu cezaya maruz kalabilmektedir.
 • Doorway Sayfa Filtresi: Küçük fonttaki yazıları kullanmak ya da arka plan renginde yazıları kullanmak bu tip ceza almanıza sebep olabilir.
 • Kopya İçerik Filtresi: Fresh bot tarafından taranıp üst sıralara alınan bir içeriğin deep crawl bot tarafından kopya içerik tespiti ile alt sıralara itilmesine neden olan mini filtreleme türüdür.

 

Meta Tag: Meta Tag’ler internet sitesinin “Head” bölümünde yer alan bilgi verici kod düzenleridir. Arama motorlarına internet sitesi hakkındaki bilgileri aktarırlar.

 • Title: Bu Meta Tag <title> ve </title> etiketleri arasında yer alır. İnternet sitesinin başlığını göstermektedir. Arama motorları için muazzam derecede önemlidir çünkü arama sonuçlarında bu kısım dikkati çekmektedir. Ayrıca sitenizi yer imlerine ekleyen ziyaretçiler bu ismi daha sık görecektir. Bu kısmı SEOdemy.com’da uyguladığımız gibi kısa tutmanız gerekiyor. Maxiumum 60-70 karakter arasında kalmanız önerilir.
 • Description: İnternet sitesinin yine head kısmında yer alan <meta name=”description” content=”Seodemy.com, Seo Dersleri ve Seo Makalelerinin okunabileceği adres.” /> kodu ile gösterilen açıklama alanıdır. İnternet sitesinin genel amacını ve tanıtımı burada yapılır. SEO kalitesini arttıran bir alandır eğer doğru bir şekilde amacına uygun kullanılırsa.
 • Keywords: İnternet sitesinin hangi kelimelere uygun içerik ürettiğini arama motoruna gösteren alandır.<meta name=”keywords” content=”seodemy, seo dersleri , seo makaleleri” /> Kod betiği ile belirtilir ve arama motorlarının dikkati çekilir. Bu alan arama motorları için Meta Tag’ler içinde %5 öneme sahiptir diyebiliriz.
 • Robots: Bu Meta Tag ise internet sitesine gelen botun nasıl davranacağını belirtiyor. İndexlenmesini istemediğiniz veya link olarak takip edilmesini istemediğiniz sayfanız varsa bu Meta Tag sizin işinizi görüyor. Normalde kullanılması gereken Meta Tag ise, <meta name=”robots” content=”index,follow” /> kodudur.
 • Content-Type: Bu Tag SEO, açısından önemli diyebiliriz. Bu Tag’ı girmezseniz eğer internet siteniz ön tanımlı olarak ISO-8859-1 gibi düşünebilir. Türkçe içerik üretiyorsanız burada UFT-8 olarak düzenlemeniz sizin için mantıklı olacaktır.
 • Meta Tag’lerin daha birçok işlevsel çeşiti bulunmakla beraber sizin amacınıza uygun Meta Tag’i oluşturmanız gerekiyor. Yazılım ismini belirten, belli bir süre sonra sayfa yenileyen gibi Tag’ler de bulunmaktadır. Arama motoru optimizasyonunda yukarıdaki 5 Meta Tag önceliklidir.

 

SEO Araçları: SEO alanında istatistiksel verilere ulaşmak ve bu veriler dahilinde yorumlar üretebilmek için SEO araçları kullanılır.

 SEO  Çalışmaları İçin Kullanabileceğiniz Google Araçları:

 • Google Analytics: En detaylı veriyi alabileceğiniz SEO aracı ya da sayacı denilebilir. İnternet sitenize yerleştirilen ve  Google tarafından üretilen bir kod ile çalışır. Tüm ziyaret sayıları, kaynakları, kullanıcı hareketleri, sosyal medya raporları, kaynaklar gibi bir çok alan hakkında detaylı bilgiyi ücretsiz sunar.
 • Google Webmaster Tools: Yine bir Google hizmetidir. Türkçe’si “Google Site Yöneticisi Araçları” olarak geçer. Google Web Yöneticisi Araçları, size sayfalarınızın Google’daki görünürlüğüyle ilgili ayrıntılı raporlar sağlar. Google açısından tespit edilen sorunları size mail ile bildirebilir.
 • Google Trends: Pekçok anahtar kelimenin arama popülerliğini inceleyebileceğiniz Google servisidir. Düşün ve yükselen trendleri bu araç sayesinde rahatlıkla gözlemleyebiliyorsunuz.
 • Google Traffic Estimator: AdWords amaçlı bir araç olmasına rağmen, AdWords Keyword Tool gibi fikirler üretmek için kullanılan bir araçtır.
 • Google Zeitgeist: Google’un her sene sonrası topladığı ve analiz ettiği bilgilerden faylanmak için kullanabileceğimiz araçtır.
 • Google Website Optimizer: İnternet sitelerinin değişik versiyonları bu araç ile test edilebilir. Belli bir trafik hacmine ulaştıktan sonra işinize çok yaracak bir araç olacaktır.
 • Google Page Speed: Google’un yine geliştiriciler için sunduğu sayfa hızını ölçen araçtır. Sayfa hızınızı desktop/mobile olarak size sergiler.
 • AdWords Keyword Tool: Google servislerinden AdWord’ün kelime aracı ile arama hacimlerine yönelik verileri inceleyerek kelime rekabetlerini inceleyebilirsiniz.

 

→ Genel SEO Analizi Yapabileceğiniz Araçlar:

 • Bing Webmaster Tools: Google kadar profesyonel olmasa da farklı bir arama motoru gözüyle sitenize bakmanıza yardımcı olacaktır.
 • Yandex Metrica: Google Analytics benzeri bir uygulamadır. Extra olarak size site tıklama haritaları ve tahminler üretmektedir.
 • Blekko: Popülerlikte Google ve Bing’in gerisinde olmasına rağmen, kullanışlı SEO bilgileri sunabilmektedir. Backlink profilleri, çift içerikler ve indexleme grafiklerini size sunuyor.
 • Alexa.com: Alexa dünyaca ünlü web istatistiği sunan güvenilir bir veri sitesidir. Dünyadaki trafik rankları ve reklam satış maliyetleri bu site üzerinden belirlenmektedir. Premium üyelik ile birlikte çok daha detaylı verileri sizlere sunmaktadır.
 • Woorank: Komple bir SEO analizi aracıdır. Free versiyonunda haftada 1 kez rapor alabilmektesiniz.
 • Pagerank Sorgulama: Pagerank sorgulamak için, “Chrome Extension” eklentisini kullanabilir ya da pagerank sorgulama amaçlı internet sitelerini kullanabilirsiniz.
 • Seomoz: Moz.com üzerinden ulaşabileceğiniz, size detaylı raporlar sunabilecek ve tahminler üretebilecek çoğu otoritece 1 numaralı SEO araçları sitesidir.
 • Majestic SEO Keyword Tool: Kelime rekabetini inceleyebileceğiniz güzel bir araç daha üstelik 5 adet kelimeye kadar ücretsiz deneme fırsatı vermektedir.  .CSV dosyası olarak da çıktı alabiliryorsunuz.
 • SerplQ: Hızlı bir şekilde ve kendi ortalama değerlerini (CI) oluşturan kelime üzerine detaylı analiz aracıdır.

 

→  Backlinkler Üzerinde Analiz Yapabileceğiniz SEO Araçları:

 • Majestic SEO:  İnternet sitenize gelen backlinkleri ve anchor text guruplarını detaylı bir şekilde incelemenizi sağlar
 • Ahrefs: Bu internet sitesi ile, detaylı backlink analizi, sayfa puanlandırmaları, backlink grafiği, gün gün elde edilen ve kaybedilen backlinkler analiz edilebilmektedir.
 • Open Site Explorer: Yine size detaylı bir bilgi sunacak backlink analiz aracıdır.

 

→ Sosyal Medya Takibi Yapabileceğiniz SEO Araçları:

 • Shared Count: İnternet sitenizin sosyal medyada paylaşım oranlarını takip eder.
 • Socail Mention: Tüm sosyal bağlantılarda paylaşımlarınızı listeler. Youtube’da paylaşılan videolara kadar…
 • Dlvr.it: Bu faydalı SEO aracı ile, internet sitenizdeki yeni eklenen linkler otomatik olarak sosyal kanallarınızda paylaşılmış olur.

 

→ Web Sitesi Yapılandırma İncelemesi İçin SEO Araçları:

 • Validator.w3: W3C standartlarına göre internet sitenizi kontrol etmenizi sağlayan SEO aracıdır.
 • Pingdom Tools: Bu internet sitesi web sitenizin hızını ölçerek, SEO açısından önemli bir detay hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. SEO’da başarılı bir gösterge ise performans puanının 100/90 üzerinde olmasıdır.
 • Builtwith: Bir websitesinin baştan sonra teknoloji kimliğini sizlere sunan internet sitesidir. Örneğin; internet sitemiz Seodemy.com’nin  Wordpress, Apache, Php üzerine kurulu olduğunu görebiliyoruz. Çok daha detay özellikleri de deneyerek öğrenebilirsiniz.
 • Urivalet: İnternet sitenizi baştan aşağı dökümler. Örneğin; Seodemy.com’da, fav icon dosyasının hata verdiğini bildiriyor. 56k modem hızı: 90 saniye iken; 6Mpbs modem hızında: 2.24 saniyede Seodemy.com cevap verebiliyor. Bu tip verileri ücretsiz size sağlamaktadır.
 • Spyonweb: iP aralıklarındaki internet sitelerini size listeler. Aynı ip blogundan size gelen linklerin Google tarafından önemsenmediğini hatırlatmak isteriz.
 • Screaming Frog SEO Spider Tool: Freemium ve Premium üyelik sunan masaüstü programıdır. İnternet sitenizdeki çeşitli hataları size sunar. İmage link, kırık link, no follow analizi, link profilleri ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

 

→ Rakip Analizi Yapmak İçin SEO Araçları:

 • Copyspace: SEO üzerine güzel bir araç daha, içeriğinizi kopyalayarak “Duplicate” içeriğe sebep olan internet sitelerini bir bir ortaya çıkarır. Size tavsiyem ise popüler sayfalarınızın URL adreslerini denetleyerek işe başlayın!
 • Wordtracker: Girdiğiniz anahtar kelimeye uygun araması olabilecek kelimeleri sizlere sunmatadır.
 • Spyfu: Rakiplerinizi analiz edebileceğiniz geniş kapsamlı bir SEO aracıdır. Freemium ve Premium versiyonları mevcuttur.
 • Semrush: Yine rakip analizi yapabileceğiniz kapsamlı bir SEO aracıdır. Herhangi bir kelime girin ve rakip kelimeleri inceleyin. Reklam kelimelerini ve yeniden tasarlanan researchları görebilirsiniz.

 

SEO Terminolojisi, Öner CANER tarafından 2012 yılında  hazırlanmıştır. Kaynak gösterilmeden kullanılmamalıdır.

Yorumlar 1
 1. […] Arama motoru optimizasyonu ülkemizde henüz profesyonel bir yapıya maalesef oturmuş değil. Belli başlı 1,2 firma dışında bu alana ciddi ve bilimsel olarak yaklaşan yapı pek rastlanılası değil. Dünya çapında önemli bir yere oturmuş olan “SEO” artık ülkemizde de medyanın bir numaralı tanıtım ve kitle ulaşım ihtiyacı haline geliyor. SEO ile ilgili en doğru bilgiyi en ayrıntısına kadar ziyaretçi kitlesine ulaştırmayı hedefleyen SEODEMY, güncel SEO terminolojisini yayınladı.  Türkiye’nin ilk SEO Terminolojisi; SEO’nun anlamından ve işlevinden başlayarak, Web 1.0 Web 3.0 arasındaki gelişimleri izlemekte ve SEO’nun yapılanmasına göre listelenmektedir. SEO eğitimlerine yeni başlayanlar için okunması gereken ilk kaynaklar arasında bulunduğunu şimdiden söyleyebiliriz. Araştırmalarınızda ve çalışmalarınızda sıkça karşınıza çıkacak olan bu terimlere karşı yabancılık çekmemek için terminolojiye göz atmanızı tavsiye ederiz. Terminolojiye göz atmak için lütfen tıklayınız.  […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir