Referrer Spam Nedir? Nasıl Engellenir?

Referrer Spam Nedir? Nasıl Engellenir?

Referrer (Referans) SPAM hemen hemen tüm internet sitelerinin başına gelen  ve  çöp domainler ile HTTP üzerinden referans gösterme yoluyla çalışan bir spam türüdür. Özellikle yeni site sahiplerinin kafasını karıştırmakta ve Google Analytics verilerini hayalet trafik ile meşgul etmektedir. Bu hayalet trafik aslında bazı web sitelerinin bu amaç için üretilmiş yazılımlar ile gönderdiği bot trafiğidir.

Referrer Spam varlığı nasıl tespit edilirin cevabı ise çok basit… Google Analytics hesabınız üzerinden 3 adımda bu hayalet trafiği süzebilirsiniz.

refferer spam traffic

Edinme > Tüm Trafik > Kaynak Aracı > İkincil Boyut (Ana Makine Adı)

Çok fazla referans bu alanda önünüze çıkıyor ise gerçek ve sahte (zararlı) referansları ayırmak için yapamanız gereken ise listeyi “Hemen Çıkma Oranı” kullanarak yüksekten-aşağıya listelemek olmalıdır. Bot trafiklerin hemen çıkma oranları genellikle %100 olduğu için en başlarda hemen gözünüze çarpacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

Peki Bu Sahte Trafik Referanslarını Sitemize Neden Gönderiyorlar?

  • Öncelikli hedef içerik spam yöntemi ile Analytics üzerinde dikkatleri çekmek ve maddi kaygı olmadan trafik oluşturabilmektir. (Hemen hemen her webmaster bu domainler nedir, ne değildir? Hit nereden geliyor, kontrol edeyim derken bu kaynaklara farkında olmadan trafik kazandırmaktadırlar. )
  • Başka bir amaç rakiplerce yapılan kafa bulandırma ve Google Analytics verilerini sabote etmektir. Burada rakipleriniz bu işi ücretli olarak dışarıdaki servislerden temin edebilirler.
  • Çok düşük ihtimal de olsa sunucuda yük oluşturmak ve  yavaşlatma amacı (ddos benzeri) da güdülüyor olabilir.
  • Yine düşük bir ihtimal de olsa rakiplerce referans sayfa ziyareti yaptırılarak, bilgisayarınıza ya da sunucunuza virüs bulaştırmak.
  • Az da olsa bazı internet siteleri Google Analytics’ten gelen referanslarını sitelerinde göstererek trafik raporları yayınlamaktalar. Bu açıktan faydalanarak ücretsiz backlink inşaası sağlamak da amaçları dahilindedir.

Sahte Trafik Bizi Nasıl Etkiler?

  • Google Analytics ve benzeri analiz araçları üzerinden temiz, güvenilir veri almanızı engelleyebilir.
  • İnternet sitenizin hitine göre bu bağlantıların oranı yüksek ise “Hemen Çıkma Oranını” arttıracağı için olumsuz SEO etkisine sebep olup Trustrank kayıplarına sebep olabilirler.
  • Çok sık gelmesi durumunda sunucu da yavaşlamalar ile sayfa yüklenme hızını olumsuz etkiler.

Spam Referrer Bağlantılar Nasıl Engellenir?

  • Google Analytics filtremele yöntemi ile; bu bot trafiğinin verilerini işgal etmesini engelleyebiliriz. Bu sayede analiz yaparken gereksiz ve ilgi dağıtan verilerden kurtulmuş olacağız. Engelleme girdisine domain\. eklediğinize domainin alt dizinleri ve subdomainleri ile filtrelemiş olursunuz. Ayrıca birden fazla domain eklemek isterseniz | (düz çizgi) ile ayırmanız gerekiyor.
google-analytics-filtreleme

Yönetici > Tüm Filtreler > Filtre Ekle

  • .Htaccess dosyası ile bu bağlantılar daha siteye ulaşmadan engellenebilir. Sitede yavaşlamaya sebep olan ya da çok fazla istek gönderen Referrer Spam’ler bu şekilde engellenebilir. .Htaccess dosyası Apache Server yazılımının bulunduğu sunucularda çalışmaktadır. .Htaccess dosyası üzerinde çalışma yapmadan önce MUTLAKA yedek alarak çalışın! Gerekli kod betiklerine Wikipeadia’dan ulaşabilirsiniz =>  Htaccess  İle Bot Trafiğini Engelleme

Öner CANER

 

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir