Not Provided ve Güvenli Arama Webmaster İçin Ne Anlama Geliyor?

Not Provided ve Güvenli Arama Webmaster İçin Ne Anlama Geliyor?

notprovieddBundan çok kısa bir süre önce Google Analytics hesabımıza girdiğimizde sitemize hangi kelime ya da kelime öbekleri aratılarak ziyaretçilerimizin geldiğini anlayabiliyorduk. Bu bilgiler web sitesi sahipleri için mükemmel bir veri idi. Google kısa bir süre önce 15. Yılını kutladı ve o günden itibaren güvenli aramanın bir sonucu olarak organik kelime verilerini (not provided) yani sağlanamıyor olarak şifrelemeye başladı. Güvenli arama o günden itibaren anahtar kelime verilerinin artık son kullanıcıya verilmeyeceği anlamına gelmektedir. Şu anda çok küçük bir kelime grubu Analytics hesaplarında görülebilmektedir. Kuvvetle muhtemel uzun vadede onlarda kaybolacaktır.

Durumun böyle olacağı 2011 yılında Google’ın güvenli arama sonucuna geçtiğinde bazı uzmanlarca dile getirilmişti. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi http://www.notprovidedcount.com/ sitesinden elde edilebilir.

Bu siteden aldığımız bir ekran görüntüsü ile Google not provided ‘a ne zaman geçtiği, zaman içerisinde artışı ve ne zaman tamamen geçeceği gibi bilgiler verilmektedir.

notprovided

Verilere göre Google’da Not Provided aramaların zamanla ne kadar arttığını gözlemleyebiliyoruz.

 

Adres çubuğuna ne zaman Google.com.tr yazsak artık google’ın bizi yönlendirdiği yer güvenli aramanın yapıldığı https:// versiyonu oluyor. Bundan sonra Google’da kim bir arama yapsa her zaman SSL ile şifrelenmiş arama yapmaktadır. Bu son değişikliklerin sadece organik arama sonuçlarına yansıdığını fakat Google AdWords reklamı verenlerin hangi kelime ile sitelerine ziyaretçi geldiğini bildiklerini de hatırlatmakta yarar var.

 

(Not Provided) Nedir?

Google Analytics’e giriş yaptınız ve arama kelimelerinize bakmak istediniz ve aşağıdaki gibi bir şeyle karşılaştınız. Ekim itibarıyla aramalarınızın % 80′ i artık not provided. Peki bu ne anlama geliyor, arama kelimeleri artık sağlanamıyor. Bir çok arkadaşımız hatırlar ki daha öncesinden 1. sırada çıkan kelime en çok aranılan kelime ya da kelime öbekleriydi .

 

notprovided2

Google artık Analytics’te bizlere ilk sırada “Not Provided” sonucunu gösteriyor…

 

Benim işim için uygun olan anahtar kelimeleri nasıl bulabilirim ?

Webmasterları korkutan bu duruma rağmen tüm veriler kaybolmuş değil hala bazı kelime öbeklerini Google Analytics’ten bulabilirsiniz. Burada sizin için yararlı olacak iki taktikten bahsedeceğiz ;

1. Google AdWords  Kullanmak:

Anahtar kelimeleriniz ile Google Adwords’te  reklam vermeniz gerekiyor, böylelikle hangi kelimenin ne kadar günlük araması, görüntülenmesi ve tıklanma yüzdesi hakkında bilgi alabilirsiniz tabii ki burada bahsettiğimiz daha çok veri toplama amaçlıdır.

2. Google Analytics’te  SEO ve Filtreleri Kullanın:

Buradaki amaç sitenizin bazı sayfalarına ne kadar “not provided” trafiği gittiğini bulmaktır. Tabii ki bunların dışında geçmiş verileri de kontrol edebilir ve günlük  kelimelerden ne kadar trafik geldiğini tahmin edebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen  Türk Webmasterlar olarak bizim amacımız kaliteli  içerikli siteler üretip kullanıcılarımızın karşısına çıkmak olmalıdır.

 

Benzer Yazılar
Yorumlar 1
  1. Amaç DizaynYazar

    not provided tıklamaları anasayfaya gidiyorsa bu durumda yine fikir yürütmek zorlaşacak. Ama Adwords ve arama terimleri raporu bu konuda güzel fikirler verebilir bence.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir