No Follow Linkler Gerçekten Etkisiz mi?

No Follow Linkler Gerçekten Etkisiz mi?

NoFollowGoogle backlink algoritmasının sabote edilmesi ve içerik üreten kitleyi koruma için yıllar önce “No Follow” link etiketini yürürlüğe koydu. Uygulama sonrası bu etiket ile birçok varsayım ortaya sürüldü. Kimilerine göre tamamen etkisiz bir backlink iken kimilerine göre de az-çok etkisi olan bir uygulama idi…  Tamamen etkisiz olduğunu iddia eden kesim Google’un yaptığı açıklamaya dayanarak “Görmezden gel” ifadesini kanıt olarak gösteriyor. Etkisi olduğunu savunan kesim ise yapılan SEO çalışmalarının sonuçlarını belirtmekte…

Kısa bir test yaparak  “no follow” etkiteinin etkisini ölçmek ise mümkün… Seodemy olarak yaptığımız test ise şu şekilde: 

Kullanılanlar;

  1. Google tarafından hiç indexlenmemiş yeni domaine sahip: A sitesi.
  2. Google tarafından sevilen ve Google fresh botunun sık sık ziyaret ettiği internet sitesi: B sitesi.
  3. Bir adet “no follow” etiketli link.

İşlemler;

  • A sitesini Google “add url” hizmeti  ile eklemiyoruz, sosyal networkler v.b. tüm kaynaklardan uzak tutunuz.
  • B sitesinden ===> A sitesine No Follow” link eklemek.

Sonuç;

  • A internet sitesi hiçbir şekilde Google’a bildirilmemiş iken, B sitesinin index sıklığına göre; Google sonuçlarında görünmeye başlıyor. 

Bu gözlem sonucu ulaştığımız nokta ise; “no follow”  etiketine sahip link değersiz bir link değil; değerli bir link. İnternet sitemizin  Google üzerinde indexlenme hızını arttırabilir. Pagerank değerine ise etki etmez. (Programlama mantığı gereği.) Ayrıca size link üzerinden hit sağlayabilir. Önemli bir nokta daha ise içeriktaş “no follow” linklere ulaşabilmektir.

 

Benzer Yazılar
Yorumlar 1
  1. […] dikkati daha da arttıracağı için; en iyisi zararlı olarak tarif ettiğiniz linkleri “No Follow” etiketi ile yeniden düzenletmek […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir