Mochimedia Kapanıyor!

Mochimedia Kapanıyor!

Mochi Media Kapanıyor

Casual Games sektöründe geliştiriciler, yayıncılar ve reklam verenler için önemli bir yere sahip Mochi dün itibari ile beklenmedik bir karar alarak sistemi 31 Mart 2014 itibari ile tamamen durduracaklarını ve servislerin etkisiz hale geleceğini açıkladı. Flash Oyunlar alanında önemli bir SEO çalışma gurubu oluşturan, CPM ve CPC reklam ağları ile  sağlam bir AdWords alternatifi olan Mochi’nin kapanması kullanıcıları için önemli bir eksikliğe sebep olacak. Türkiye’de yayınlanan SEO bloglarında ve Webmaster forumlarında Flash Gaming alanındaki bu önemli SEO aracından pek bahsilmemesi de epey garipsenecek bir durum. Kongregate, FGL büyük ihtimal bu oluşmların parçası olarak belli bir süre sonra Mochi’nin eksiliğini telafi edecektir.  Gün geçtikçe büyüyen ve değeri milyon dolarlar ile ölçülen bir sistemin bir anda bu mesajı yayınlaması sektörde adeta şok etkisi yarattı diyebiliriz. Kapanma sebebi henüz net olmamakla beraber; ortakların ayrılması olarak gösteriliyor. Mochi Blog’ta yer alan yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kongregate’de aynı oluşuma dahil olduğu için tarafıma gelen mail şu şekilde: (Türkçeleştirilmiş olarak.)

Ne yazık ki duymuş olduğunuz gibi, Mochi Media kapanıyor. Bu demek oluyor ki,  Mochi’nin servisi, kontrol sistemi ve Mochi Live Updates, 31 Mart’tan itibaren kullanılamayacak. Eğer oyununuz bu servisten istifade ediyorsa, Kongregate’de çalışmaya devam edecektir fakat Mochi dağılım ağı ile çalışanlar, Mochi Live Updates’e yüklenen en eski versiyonuna geri dönecektir. Fakat korkma! Yapman gereken tek şey, Kongregate’deki oyun sayfanda bulunan oyunlarının son versiyonuna, dilediğin son sürümü yüklemektir. Mevcut olan versiyonu, Mochi’nin Developer sayfasında kolayca bulabilirsin. Ayrıca, oyununda kullandığın herhangi bir Mochi API’nin herhangi bir fonksiyonu olmayacaktır ve oyununun çalışmasına devam edebilmesi için, oyun kodlarında herhangi bir değişiklik yapmana da gerek yoktur. 

Mochi’deki Developerlar için uyarıları da ekleyelim: (Türkçeleştirilmiş olarak.)

             Developerların Dikkatine:

Mochi Media’nın 31 Mart 2014 tarihinden itibaren tüm servisleri ile kapanacağını üzgün bir şekilde ilan ediyoruz. Durumu tam olarak öğrenmek için, lütfen bloğumuzda bulunan ve CEO‘muz Josh Larson tarafından yazılan yazıyı okuyunuz.

Developer’lar için anahtar bilgiler:
Verilerinizi faydalı hale getirmek için, oyunlarınız için en iyi hostları tespit edin ve manuel olarak oyunlarınızı bu sitelere yükleyin.

Eğer Mochi Media API’yı doğru bir şekilde kullandıysanız, oyunlarınız bizim servislerimiz sona erdiğinde bu durumdan etkilenmeyecektir.

Developerların gelirlerlerinin en az etkiyi görmesine destek olmak için, Mochi Media dağılım ağı içinde 3. parti ads networks(reklam ağı demek) kullanmanıza izin veriyoruz.

 Her ay yaptığımız gibi, ödemeleri, hesaplarında 100 Dolar’ında üzerinde parası birikmiş olan kişilere şu şekilde yapacağız; ilk ödeme Şubat ayı kazançlarından etkilenilerek  2014 Mart ayının sonunda,  son ödemeler de mart ayı kazançlarından etkilenilerek nisan ayı sonunda yapılacaktır.

İlaveten, 10 dolar ile 100 dolar arası parası birikmiş olan hesaplara, aşağıda verilen bilgilerin doğruluğu olduğu taktirde, ödeme yapacağız:

– Ödeme yönteminin (Paypal / Moneybookers) seçili olduğundan ve ödemelerde “Hold(Beklemede)” seçeneğinin seçili olmadığından emin olun. 
– Ödeme formunun dolu olması.
-Vergi bilgilerinin tam olarak yazıldığından.
– Online formumuz vasıtası ile son ödeme talimatını önermen. Burdan ulaşabilirsiniz: https://www.mochimedia.com/account/finalpay

 

Mochi Media SEO / Reklam Optimizasyonu açısından avantajları nelerdi?

  • Ürettiğiniz ya da satın aldığınız (FGL aracı ile ya da Freelancer yazılımcılardan.) içerikler kalite ortalamasına göre 30 ila 300 internet sitesine yayılarak,  internet sitenize hit kaynağı, marka bilinirliği ve alakalı trafik ile Trustrank artışı sağlamaktaydı.
  • Üretilen dosyalar üzerinden reklam geliri elde etmenize imkan sağlamaktaydı. İnternet sitesindeki yerleşik reklamlar dışında Flash, Unity, Shockwave dosyalarıda reklam görüntülemesi yapabilmekteydi. (Youtube video reklamları gibi.)
  • Mochi’de reklam vermek isteyen Gaming sektöründeki yatırımcılar 1/1 alakalı trafiğe reklam gösterimi yapabilmekteydi.
  • Sistem SEO/Reklam Optimizasyonu/Gelir altın 3’lüsünü bir arada barındırarak bir eko-sistemi oluşturarak bağımsız işleyebilmekteydi.

Mochi ile ilgili yeni gelişmeleri SEODemy üzerinden sizlere sunmaya devam edeceğim. Karlı bir sistem olan Mochi’nin alternatifi yakında oluşacak ve gündeme gelecektir.

Benzer Yazılar
Yorumlar 1
  1. Güzel yazı. Takipçisiyim. Kongregate, newgrounds, FGL hakkında ayrıntılı bir yazı yazarsanız çok güzel olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir