Küçük Yerel İşletmeler İçin 8 SEO Stratejisi

Küçük Yerel İşletmeler İçin 8 SEO Stratejisi

Yerel işletme sahibi veya online pazarlamacısı olarak potansiyel müşterilerinizin size ulaşması için ana arama motorlarının arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmanın önemi büyüktür. Şu ana kadar araştırmalar bizlere yerel arama sonuçlara göre alışveriş yapma oranının yüksek olduğunu göstermektedir. Online tanınırlığınızı ve marka bilinirliğinizi artırmanın 8 yolunu dilim döndüğünce sizlere anlatmaya çalışacağım.

1- Yerelde olduğunuzu ana arama motorlarına hesaplar açarak bildirin.

Tabiki ilk adım yahoo, yandex, bing, google (Google My Business) gibi arama motorlarının yerel işletmeler sayfalarında mutlaka hesap açmaktır. Tüm yapmanız gereken bu hesaplarınıza adresiniz, telefon numaranız, çalışma saatleriniz gibi bilgileri doldurmaktır.

2- Sayfanızı doğru sınıflandırın ve iyi optimize edin.

Sayfanızı iyi optimize etmek demekle iyi resimler kullanmanızı, yaptığınız işleri detaylı anlatmanızı, mesai saatlerinizi doğru yazmanızı kastediyoruz. Doğru sınıflandırmada çok önemli bazı arama motorları sizin sayfanızın ne konuda hizmet verdiğini anlaması sizin iyi ve doğru bir şekilde listelemenize bağlıdır.

3- Doğru bilgiler verin.

Telefon numaranız, adresiniz ve ticari bilgilerinizin (şirket isminiz gibi) doğru olduğundan mutlaka emin olunuz. Eğer bu bilgileriniz başka bir firma için kullanılıyorsa o bilgileri değiştirmek için mutlaka telefonla veya e-mail ile onaylama  isteyiniz. Google Map Maker kullanarak kurumunuzun bilgilerini zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca adres bilgilerinizin ana sayfada açık bir şekilde görülebildiğinden emin olun.

google map maker servisi

4- Online yorumlar…

Google sıralama sonucunu belirlerken online yorumları göz önüne alıyor. Online yorumlar sadece google açısından değil aynı zamanda şirketinizle iş yapmak isteyenlerin de göz önüne aldığı önemli bir ayrıntı olduğunu unutmayınız. Bunun doğal olarak olması için sitenizin altına bir link koyarak kullanıcılarınızı sizin hakkınızda online yorum yapmaları için teşvik edebilirsiniz.

google-puan-yorum

5- Kaliteli resimler kullanın.

Bunu ayrı bir madde olarak vermemizin sebebi arama sonuçlarında kullanıcılarınızın gerçek ve kaliteli resimleri görerek satın alma sürecini hızlandırmaktır. G+ hesabınızı kullanarak Google için 10 taneye kadar resim koyabilirsiniz. Şirketinizin iç mekan veya dış mekan resimlerini koymanız sizin gerçekte bir işyerine sahip olduğunuzu göstermenize ve güven telkin etmenize yardımcı olur. Resimlerinizin alternatif metinleri de mutlaka ekli olsun.

Bu konuda kendi deneyimim şu;

Daha önceki iş seyahatimde; Çin Halk Cumhuriyetin’de tabela okuma şansımız olmadığı için şirketi arama sonucunda gördüğüm resimden tanıdım.

6- Websitenizi optimize edin.

Websitenizin bir bölümünde mutlaka telefon numaranız ve adresiniz bulunduğunundan emin olun. Yerel anahtar arama kelimeleri de sitenizde bulunmalı. Organizasyonunuzun, firmanızın, kurumunuzun markalaşma ihtiyaçları için yerel seo nun önemini gözardı etmeyiniz.

7- Alan adınız için coğrafi hedef belirleyin.

Eğer adınız “.com.tr, gen.tr” gibi ülkemize özel domainler değil ise (.com, .net, .org, .biz gibi…) Google Webmaster Tools üzerinden coğrafi hedef belirlemeyi unutmayın. Domainleriniz “.tr” uzantılar ile bitiyorsa eğer bu yapılandırmaya gerek kalmayacaktır, Google sizin alanınızı otomatik olarak tespit edecektir.

8- Gereksiz tekrarlarından kaçının.

Yerelde hizmet veren bir internet siteniz var ise; kullanıcı kitlenize hitap eden içerikler sunun ve dikkatlerini çekmeyecek içerikleri onlara sunarak gereksiz sayfalar üretmeyin. Örneğin; Antalya Turizm işletmelerine yönelik bir internet sayfasında, Malatya’daki emlak ilanının bulunması gibi… Kullanıcı kitlenizin dikkatini farklı içerik ya da haberler ile dağıtmayın. En kısa zamanda en ilgili içeriği ulaştırma hedefinde olun.
Umarız bu bilgiler işinize yarar ve yerel seo da iyi bir başarı elde edersiniz.

Ahmet TINGIR

SEO / SMO

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir