İçeriğin Yükselişi ve Kaliteli İçerik Üretebilmek

İçeriğin Yükselişi ve Kaliteli İçerik Üretebilmek

Makaleme yılların değişmeyen söylemi “İçerik Kraldır!” söylemi ile başlamak istiyorum. SEO’nun başından bu yana değişmeyen en önemli kural içeriğin hem kaliteli hem özgün olması diyebiliriz. SEO’nun çok daha kolay yıllarda (6-7 sene öncesi) hem de şu an içerik kalitesi önemini korumakta. Çevremde 8-10 yıldır gözlemlediğim en büyük problem ise kaliteli içerik üretebilme problemi! Off-Page ve On-Page SEO uygulamalarınız ne kadar iyi olursa olsun eğer içeriğiniz yavan ise malesef siteniz de gerileme görmeniz içten bile değil! O yüzden On-Page SEO kurallarının en başına “Kaliteli ve tüketilebilir içerik” eklemenizde fayda var…

Kaliteli ve merak uyandıran içerik, bir fincan kahve ya da ince belli bardakta sunulan bir demli çay gibidir. Gün içinde insanlar en az birkaç kez bu arayış içine girerler ve ihtiyaçlarını giderecek Web sitelerine ya da aplikasyonlara yönelirler. Eğer sizin insanlara sunduğunuz içerik bu ihtiyaca cevap verebiliyorsa başarı da peşinden elbette diğer SEO kuralları da uygun ise gelecektir.

Öncelikle kalite içerik nedir ve nelere dikkat edilmeli madde madde inceleyelim;

 • Kaliteli içerik merak uyandırır ve konu ile ilgisi olsun olmasın çoğunluğun dikkatini çekebilir.
 • Viral diyebileceğimiz bu içerikler ücretsiz yayımcıları ve sosyal sinyalleri şiddetli bir şekilde tetikler! Kaliteli içeriklere genellikle bir eşinizin, dostunuzun size telefonda ya da tablette gösterirken rastlayabilirsiniz. Bunun yanında sosyal medyada yüksek beğenileri ve paylaşım oranları ile bir şekilde o sizi bulur!
 • İçeriğin özellikle kişiye fayda ya da topluma fayda paydası mevcutsa, maruz kalan kitlede paylaşma etkisi bir kat daha artacaktır. Olumlu içerikler olumsuz içeriklere göre daha fazla etkili olmaktadır.
 • İnsanlara sunduğunuz içerikler derin niş alanlarda kaybolmamalı tüm kitlenin anlayacağı yapıda olmalı.
 • Eğer içeriğinizi çeşitli sosyal medya alanlarında ve tanıtım platformlarına sunacaksanız ilgili ziyaretçilerin bulunduğu kanallar üzerinde durulmalıdır. Bu şekilde, içeriğin doğal sirkülasyon içine girip büyümesi tetiklenebilir.
 • İçerikleriniz durağan olmamalı, zaman zaman duygusal yoğunluğa ulaşmalı zaman zaman da akılcı bir akış olabilir. İnsanları ya duyguları ile ya da akılları ile akışa kapabilirsiniz. Tamami ile bir bölüme yüklenirseniz bir şeyler her zaman eksik kalacaktır.
 • Kimi zamanlarda beklenmeyen sürprizler ile ziyaretçilerinizi diri tutun ve onları şaşırtın. Onların hoşuna gidecektir! Sıradan milyonlarca blog ya da içerik sitesi var onlardan sıyrılmanız için farklı olmalısınız!
 • En önemlisi de ziyaretçinizi tanıyın! Onunla iletişim haline olun ve içerik kalitenizi onlar ile geliştirin! Onedio‘da uygulanan bir yöntem, konular daha sonradan gelen dönütler doğrultusunda güncellenerek zenginleştiriliyor. Bu şekilde hem içerik daha mükemmel oluyor hem de ziyaretçilerin gönülleri fethedilmiş oluyor.
 • İçeriğe çok dalıp  güncel trendlerden de uzak kalmayın. Trend olan her zaman taze kan demektir ve ziyaretçileriniz en yeni bilgileri kaliteli olarak sunulmasına bayılacaktır.

Şunları da Unutmayın;

 • İçeriklerinizde mutlaka etkili görsellerden faydalanın. Gerekirse görseller için özel araştırma yapın ve yalıtılmış zaman ayırın. (etkili , net, anlaşılabilir ve duygu barındıran görseller seçin.) Kelimeler ile anlatamadığınız bazı  şeylerde bu görseller devreye girecek.
 • İçeriklerinizi zamana yayın örneğin günde 6 içerik giriyorsanız; sabah, öğle, akşam  vakit dilimlerinde ikişer içerik ekleyin. Siteniz her vakit diliminde daha canlı görünsün.
 • Anahtar kelime kaygısı ile içerik üretmekten uzak durun! Binlerce içerik bu kaygı ile üretiliyor ve Web çöplüğünün daha da büyümesine sebep oluyor.

Sonuç olarak eğer içeriğiniz insanları bir üst düzeye çıkarıyorsa ve tüketildiği anı değerli kılıyorsa, kaliteli içeriktir. Ayrıca reklam çalışmalarınızda da kaliteli içerikler çok daha fazla etki edecektir. Facebook üzerinde uzun süreli deneyimlerim sonucu etkinin 3-4 kat daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Amacınız kelime kaygılı çöp içerikler ile interneti daha da kirletmek değil; fark yaratan ve tadına doyulmayan defalarca kez okunan içerikler üretip zenginleştirmek olmalıdır.

Öner CANER

SEO of RHM Interactive

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir