Google Plus Arama Algoritmasına Nasıl Etki Ediyor?

Google Plus Arama Algoritmasına Nasıl Etki Ediyor?

Google Plus Arama Motoru Optimizasyonu için önemli midir?

Google Plus OneHepimiz arama motorları tarafından bulunmanın ücretsiz pazarlamanın temeli olduğunu biliyoruz.

Ayrıca bedava olan bir şeyi kim sevmez ki?

Arama Motoru Optimizasyonu (veya SEO) arama motorlarının web sitelerini listeye almasına ve onları arama motoru sonuç sayfalarında sıralamasına imkan veren site içi ve dışı teknikleri içeren bir süreçtir.

Site içi teknikler” sayfa başlıklarını, alt başlıkları ve anahtar kelimeleri belirlemek gibi web sitesi unsurlarını içerir ve bunlar arama motorları için siteye ulaşmayı kolay hale getirirler. “Site dışı teknikler”in en önemlisi ise link inşa sürecidir.

Google web sitesinin her sayfasının kalitesini belirlemek için farklı sinyalleri kullanır ve bu bilgiler temelinde araştırma sonuçlarında bir sıralamaya gider. Fakat bu sinyallerin arasında en önemlisi diğer sitelerin linkleridir. Bu linkler arama motoru sonuçlarında daha yüksekte sıralanmak isteniyorsa yüksek kalitede olmalıdır. New York Times’dan gelen bir link Kazakistan’daki bir çelik web sitesinden gelen bir linkten çok daha fazla değerli olacaktır.

Bu hiperlinklerin ölçülmesi ve sıralanması webde arama yapmayı mümkün hale dönüştürmüştür.

SEO teknikleri için blackhat ve whitehat    

Arama motorları her zaman için iyi tasarımlı, zengin içerikli ve optimize edilmiş web sitelerine açtır. Bazı webmastırlar ve SEO uzmanları daha yüksekte sıralanmak için bile bile yanlış ve hileli teknikleri kullanmaktadırlar. Bu teknikler büyük arama motorlarının yönergelerini veya algoritmalarını takip etmeyen blackhat (Siyah Şapka) teknikleri olarak bilinirler.

Arama motorlarının yönergelerini takip eden pratikler ise whitehat teknikleri olarak bilinirler.

SEO’nun işiniz için önemi

google-plusArama motorlarında iyi bir sıralamada çıkmak sitenize daha fazla trafik getirir ve bu da ürünlerinizin satın alınması ve hizmetlerinizin kiralanması ihtimalini artırır. Bu yüzden her şirket işlerinin online olmasını ve daha yüksek bir sıraya sahip olmasını ister. Bunu başarmak için siteleri için SEO çalışmasını yapmak zorundadırlar. Diğer bir ifadeyle, arama motorları her zaman için kullanıcılarına organik sonuçları gösterdiği için SEO, eğer arama motorlarının yönergeleri takip edilerek yapılmışsa, İnternet Pazarlaması için altın bilettir.

SEO sitenize daha fazla trafiği herhangi bir maliyet yaratmadan getireceği için son derece karlıdır. Fakat şirketler sadece arama motorlarının yönergelerini takip eden SEO tekniklerinin uygulanması gerektiğini unutmamalıdırlar .

Yeni olan ve daha fazla trafiği kendi sayfalarına çekmek isteyen tüm organizasyonlar tarafından mutlaka düşünülmesi gereken whitehat tekniklerinden birisi Google+’ın etkili bir şekilde kullanılmasıdır.

Google+ ve SEO

İşletme sahiplerinin ve webmastırların çoğu Google+’ın güçlü bir araç olduğunu ve SEO için önemli olduğu bilirler fakat neden önemli olduğuna dair bir fikirleri yoktur.

Google+ sadece Google’ın bir ürünü olduğu için değil aynı zamanda yapısı ve gücü sebebiyle de Google araması üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Google+ sosyal medya yarışına Twitter ve Facebook gibi diğer sosyal ağ siteleri ile yarışmak için değil aksine arama motoru sonuçlarını iyileştirmek için girmiştir.

Neden Google Google Plus’u yarattı

Google+ sadece bir sosyal ağdan çok daha fazlasıdır. Google’ın tüm online stratejisinin özüdür. Google+, Facebook’un yıllardır elde ettiği yaş, cinsiyet, konum ve çok daha fazla çeşitlilikteki diğer bilgiler gibi zengin bilgileri elde etme amaçlıdır. Sonuç olarak aşağıda Google için sağladığı 4 faydayı şöyle sıralayabiliriz:

  • Arama motorlarının daha doğru olmasına olanak sağlayan Google kullanıcılarından gelen Google verilerini zenginleştirir
  • İnsanlar Google’da profil oluştururlar ve oturum açmış haldeyken arama yaparlar, bu sayede Google bu kişilerin kimliklerinin, aktivitelerinin ve ilgi alanlarının bilgilerini takip edebilir.
  • Google+ sadece ağda paylaşım ve yorum yapılmasını sağlayan +1’i ölçerek daha fazla bilgi elde eder.
  • Bu veriler Google’ın organik arama sonuçlarını daha iyi bir şekilde kişiselleştirmesine yardım eder.

Bu kullanıcı deneyimini artırarak arama yaparken daha kişiselleştirilmiş arama sonuçlarının gelmesini sağlamaktadır.

Google+ ve sosyal sinyaller             

Temel olarak Google+ bir Google aramasında neyin önemli olacağını belirleyeme yardım eden Google için bir veri yakalama platformudur. Sosyal sinyallerin artan önemi nedeniyle Google+ en önde gelen sosyal ağ sitelerinden biri olmuştur. Sosyal ağlar paylaşan, twitleri yeniden yollayan ve benzeri aktivitelerde bulunan insanlar tarafından doludur.

Google arama motoru bu sinyalleri izler ve bu sayede arama motoru sonuçlarında sitenize bir sıralama verir.

Google+ ve webe etkisi

Google+ şu anda internet ortamında şirketinizin markasına etki edebilen büyük bir sosyal ağdır. İnsanlar arama sonuçlarınıza doğrudan veya dolaylı etki edecek olan Google ağı aracılığıyla sitenize ulaşabilirler. Google+ Google Yazarlık (Google Authorship) dahil olmak üzere marka değerinizi oluşturmanıza yardım eder ve marka değerinizin bir grafik gösterimini size sunar.

Google+ ve Sayfa Sıralama Değeri

Google+ profillerinin içindeki linkler “takip et” komutu ile eklenir ve bunlar web sitesi olarak kabul edilir; bu da web sitelerinin görünürlüklerini ve sayfa sıralama değerlerini artırır. Twitterda ise tüm linkler takip tagı olmadan yerleştirilir ve bu sitenizin sayfa sıralama değerini artırmaz.

Temel olarak arama sonuçlarınız Google+ ağını kullanıyorsanız iyileştirilebilmektedir. Google+’taki güçlü bir varoluş ise size daha yüksek sayfa sıralama değeri ve web görünürlüğü sağlayacaktır. Seodemy.com’daki bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sizin de konu hakkındaki düşüncelerinizi almak isterim.

           

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir