Google Hummingbird Güncellemesi ve Etkileri

Google Hummingbird Güncellemesi ve Etkileri

hummingbird15. yılını kutlayan Google, sessiz sedasız yeni güncellemesini de yayınladığı resmi blog yazısı ile web dünyasına duyurdu. 15 yıllık gelişimi ile Google arama motoru piyasasını domine ederek lider konuma gelmeyi başardı.  Yeni güncelleme o kadar iddialı geldi ki, arama sonuçlarının %90‘ını etkileyeceği tahmini ile bu durumu gözler önüne sermekte…  Yeni güncelleme daha çok yapısal gelişime yönelik geliştirmeler için oluşturulmuş ve son 1 aydır arama sonuçlarını etkiliyor. Hummingbird Güncellemesi, arama motoru kullanıcılarının yaptığı uzun sorgulamalara doğru cevapları hızlı bir şekilde ulaştırmak için tasarlanmış yeni bir algoritmadır. Akıllı cevaplar verebilen arama motoru projesine, sektörün tartışmasız lideri Google’u bir adım daha yaklaştıran bir yeniliktir. Google’un çok uzun zamandır yoğunlaştığı Knowledge Graphiyileştirmelerine yönelik ciddi çalışmalar yapmaktadır. Bu sayede insanlar “Wikipedia” ve benzeri internet sitelerine daha ulaşmadan arama motoru üzerinde bilgi edinebilecek. Bu sayede Google kullanıcısını kendi ekosistemi içinde tutabilecek. Aşağıdaki grafikte de bu yöndeki çalışmalara ne kadar önem verildiğini gözlemleyebiliyoruz.

 

Aşağıdaki infografikte Google’un 15 yıllık gelişimi izlenmekte:

 

Screen Shot 2013-09-26 at 11.40.10 AM

 

Güncellemelerinde genelde hayvan isimlerini tercih eden Google (Panda, Penguen) Hummingbird Güncellemesi ile bu geleneğini sürdürmekte. Bu kelimenin Türkçe karşılığı ise “Sinek kuşu”  anlamına gelmektedir. Köklü değişiklikleri beraberinde getiren bu güncelleme belki de sinek kuşunun hızı ve detaycılığından esinlenerek bu isim ile tanımlanmıştır. Ayrıca sinek kuşu, geriye doğru uçabilen tek kuştur. Google’un bu güncellemeyi duyurmadan önce 1 aylık bir deneme sürecine aldığını görebiliyoruz. Yani ister istemez Google’un Tester’ları olduk diyebiliriz. Arama algoritması üzerinde yavaş yavaş ve üstüne koyarak ilerlemeyi tercih eden Google’un bu konuda hassasiyeti dikkat çekiyor.

Diğer güncellemeleri ile arama sonuçlarında sıralamayı düşünen Google, bu güncelleme ile daha çok indeksleme ve cevap verme üzerinde yoğunlaşmış.  SEO sektörü açısından bu güncelleme site dışı düzenlemelerinden daha çok site içi güncellemelerini beraberinde getireceği de öngörülüyor. (Rich Snippets tarzı eklentilere hazır olun!) Sıralamalar pek ana kelimelerde değişmese de, detaylı aramalardan gelen hit kaynağınız değişebilir. ( + ya da – yönünde.)

Arama Örneği; (İleri seviyede Answer Engine’da)

Denizli-İstanbul arası en ucuz uçak bileti

Sonuç Örneği;

ABC Firması, Pazartesi-Perşembe günleri, Sabah 05.50 Gece 23.50

Google’un en büyük hedefi “Answer Engine” teknolojisine bu güncelleme ile bir adım daha yakalaşacak. Ayrıca bu teknoloji ile Google’un mali kaynağı AdWords reklamcılığı çeşitlenerek arama motoruna daha da entegre olabilecek. Yeni algoritma ile birlikte kelimeler arasında anlam bütünlüğünü ve hangi kelimenin nerede hangi anlama gelebileceğini anlayan algoritma patenti ise Google’a ait. Buradan ulaşılabilir.  2008 yılında yayınladığım makalemde doğru tahmin yürütmüşüm gibi görünüyor. Google’un devamlı olarak aldığı yeni patentleri izleyerek teknolojisini ne yönde geliştirdiğini ve hangi yenilikleri kullanıcılara sunacağı hakkında ön-bilgi edinilebilir. Google aslında  bu patenti ile de çoğunluğun kullanım verilerini tutarak doğru cevaplara ulaşmaya çalışıyor ve bunu da başarıyor.

Google’un hayatı kolaylaştıran teknolojileri incelemek için aşağıdaki sorgu güzel bir örnek… Sesli arama ile “Zeytinyağı satın al” komutunu veriyorsunuz. Size “GPS” verisi olarak en uygun konumu çizerek cevap veriyor. (Tabii daha sonra burada sponsorlu firmalar görür müyüz? Orası muallak…)

iPhone Triptych - Clear Background

Hummingbird Güncellemesi SEO Sektörünü Nasıl Etkiler?

 • Google yeni güncellemeleri ile küçük çapta ve kesin bilgi vaadinde bulunamayan internet sitelerini geri plana itiyor. Arama sonuçları; haber aktaran siteler, wikipedia siteleri, GPS konumu sağlayan hizmetler, Youtube gibi devlere kaymaktadır.
 • Google Plus, önceliği yükselerek devam ediyor. Görsel bilgilerde ve ayrıntılarda  Google Plus öncelikli olarak baz alınıyor.
 • İçerik Kraldır!” söylemi, sosyal networklerin etkinliğini arttırması üzerine; “Popülerite Kraldır!” söylemine dönüşmüştür.
 • Google’un yeni girişimleri, arama sonuçlarına verimli yansımazsa eğer; Bing’ten öte Yandex gibi girişimci projelerin işine yarar!
 • Mobil’deki etkinlik, sesli arama, GPS verisi, konum, uyarlama daha fazla olduğu için artacak. Mobil ve benzeri teknolojilere uyarlama yapmayan firmalar ve hizmetler geri plana itilecek.
 • Yeni güncellemeler ve politikalar ile birlikte Spam çalışmaları değil; internet sitesinin sosyal popülerliği, servislere uyumluluğu ve geleceğe yönelik aramalara cevap verebilme potansiyeli ön plana çıkıyor.
 • Kullanıcı arama motorundan direkt bilgiye ulaştığı için, Google’un kendi içindeki etkinliği artarken; internet sitelerine düşen pay miktarı gerilemektedir.
 • Kullanıcısını kendi içinde revize eden Google kendi reklam gelirlerini arttırken; internet sektöründeki şahıs ve firmaların gelirlerini düşürecektir.!
 • Akıllanan arama ile Google Glass’a hazırlık yapıldığı da gözlemlenebiliyor. Glass’a uygun aramalar; yeni ürünün kullanım oranını da aynı orantı da yükseltecektir.
 • Öğrenebilen yapısı ile Google daha fazla yerelleşerek; yerel pazarda pay yükseltebilecektir.
 • Google, Foursquare’ın sonraki reklam hedefi olan GPS konumlu anlık gerçek reklamcılığına cevap verebilecek!
 • Soru sor – cevap al” teknolojisi ile arama trendlerini etkileyerek, bu yönde yapılacak olan SEO çalışmalarının temel sebebi olacaktır. Mesela en çok aranan sorulara yönelik türeceyecek internet sitelerini görmemiz an meselesidir.

 

SEO, sektörü için bir 15.yıl hediyesi mi yoksa cezası mı bunu elbette zaman gösterecek. Bizim ise üzerimize düşen görev daha sağlam adımlar ile sosyal medyada yayılmak ve platformlar arasında uyumluluğu,desteği sunabilmek olacaktır. Bir dahaki yazımda görüşmek üzere… Bol hitli günler.

 

Etiketler
Benzer Yazılar
Yorumlar 2
 1. Mehmet KeçelioğluYazar

  Öner abicim gerçekten mükemmel bir makale olmuş. Ayrıca 2008 yılında yaptığı tespit şuan tam yerini buldu denebilir. Dediğin gibi içerik kraldır sözü yerini yavaş yavaş popülerite kraldır sözüne kaymakta.

 2. Amaç DizaynYazar

  Ben yapay zeka üzerinde çalıştığını düşünüyorum. Böylece sonuçlar çok daha fazla kişisel olabilecek. Burada popüler sayfalar yapmak işi çözecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir