Geçmişi Olan Domainler ve SEO

Geçmişi Olan Domainler ve SEO

Bir internet sitesini inşaa ederken ilk adım bir marka, isim yani domain (alan adı) belirlemek olacaktır. Karşılaştığımız bazı vakalarda domain seçimi yanlış olabiliyor ve temelden hatalı bir yaklaşım daha sonraki süreçlerin de olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Üretilen kaliteli içerik ve kaliteli SEO çalışmalarına rağmen internet sitesi Google ve diğer arama motorlarında kendini maalesef ispat edemiyor. Aktif bir alan adı; kiralandığı yıl sonunda yenilenmesi gerçekleştirilmezse eğer; “Drop Domain” statüsüne geçer. Bu süreçte domain firmasının işleyişine bağlı olarak eski sahibi tarafından  1-3 ay arasında yenilenme şansı vardır. (Ceza olarak extra bir komisyon ile birlikte.) Bu yenileme sırasında bazı domain firmaları saçma problemleri başınıza sarabilir; dikkat etmekte fayda var. Bu ara süreç sonrasında eğer domain çok değerli bir domain değilse ya da dikkatten kaçmayı başarmışsa “Backorder” sürecine girer.  Backorder sürecinde her zaman Registar firmaları bir adım daha öndedir. Buna sebep olarak geç güncellenen “Who is”  kayıtları ve bu firmaların bu işi yapmasından dolayı anında “Register” sağlama imkanı gösterilebilir.

SEO’daki  olumsuz süreçlerin başlangıcı genelde şu sebeplerden olabilir;

 • Silinmiş sahipsiz (Deleted Domains) kontrol edilmeden alınması ya da yeni olduğu düşünülen bir domainin aslında düşen bir domain olması.
 • Açık arttırma sonucu kazanılan domainlerin getirdiği problemler. (Backorder)
 • Direkt  ticari olarak satın alınmış olumsuz geçmişi olan bir domain.

Ne gibi olumsuzluklar olabilir?

 • En kötü ihtimal satın alınan alan adı Google veri tabanından tamamen silinmiş olabilir.
 • Sandbox ve benzeri filtremelere maruz kalmış olabilir.
 • Manuel filtreleme (Google Webmaster Tools) işlemleri görmüş olabilir.
 • Önceki süreçlerde uygunsuz içerikler sunarak, dolandırıcılık – sahtecilik yaparak olumsuz bir çevre edinmiş olabilir.
 • Alınan domainin uzun süre kalitesiz bir adrese yönlendirme halinde bırakılmış olması.
 • Subdomain yapılandırmasından kaynaklanan indexleme problemleri.

Kontrol listemiz;

 • Öncelikle kontrol etmemiz gereken nokta Google üzerinde “site:www.domainadi.com” olarak arama yapmak. İndex yok ise şüphelenmeye başlayabilirsiniz.
Google sorgulama

Google Indexlerini sorgulamak.

 • Daha sonra “domainadi.com” olarak arama yapınız ve çıkan sonuçlardan domain hakkında olumlu ya da olumsuz bilgileri , yorumları inceleyiniz.
site ismi ile sorgulama

Genel kanı araştırması.

 • Domain “Who Is” geçmişine bir göz atın. Domain kaç kez el değiştirmiş? Kaç kez düşmüş? Hangi lokasyonlarda barınmış hepsini gözlemleyebilirsiniz. Örneğimizdeki site GoDaddy, 12 yıl içinde yalnızca 4 kez güncellendiği için ne kadar güvenilir olduğunu bizlere gösteriyor. Son güncellemede satın alan firmaların ns’lerini görebilirsiniz. Siz de kayıtları incelemek için deneyiniz: (Max 5 deneme tek ip üzerinden.)  WHOISRequest History
Who is geçmişlerini izlemek.

Who is geçmişlerini izlemek.

 • Satın aldığınız doman online reklam gelirlerinden kazanç sağlamayı hedefliyorsa Google AdSense ban kontrolü de yapmanız gerekiyor. Belki SEO ile doğrudan alakalı değil ama belli bir hite ulaştıktan sonra dünyanın en büyük reklam sponsoru Google AdSense banı olduğunu görmek hayal kırıklığına sebep olabilir. Kontrol etmek için:  Banned Check.
Google AdSense Ban Kontrol

GoDaddy’nin Google AdSense ile bir problemi yok.

 • Archive.org kayıtlarını inceleyerek sitenin geçmişi hakkında görsel fikirlere erişebilirsiniz. Alternatif isterseniz; kimi zamanlar Archive’den kayıt alınamadığı olabiliyor. Screenshots.com ‘u tavsiye ederim. Arshive’den daha seri çalışmaktadır.
1999'dan günümüze Archive.org GoDaddy'nin 5786 kaydını tuttuğunu görebiliyoruz.

1999’dan günümüze Archive.org GoDaddy‘nin 5786 kaydını tutmuş.

Screenshots.com üzerinden GoDaddy'nin eski izlenimlerine ulaşmak mümkün.

Screenshots.com üzerinden GoDaddy’nin eski izlenimlerine ulaşmak mümkün.

 • Satın alacağınız domain üzerinde bir internet sitesi mevcutsa eğer; satığı gerçekleştiren şahıstan  Google Analytics ve Google Webmaster Tools‘tan tam yetki isteyerek Analytics üzerinden hit seyirleri, sitede kalma oranları, yönlendirme hitler var ise tehlikeli midir? (Adult Content, w*rez gibi)  Kontrol ediniz. GWT üzerinden ise Manuel İşlemler sekmesini kontrol ederek domain üzerinde bir cezalandırma olup olmadığını inceleyiniz.  Daha sonrasında ise bağlantı reddetme aracından önceden bağlantı reddi olmuş mu? Olmuşsa nedenlerini domain satıcısı şahsa sorunuz.
 • Satın alacağınız domainin backlink profillerini; Majesticseo ve Ahrefs üzerinden hiç olmazsa göz gezdirerek inceleyiniz. Detox backlinkler yeni projeniz için olumsuzluklara sebep olabilir.
 • Başka bir tavsiyem ise satın alacağınız domain mümkünse “Top Level Domains” olarak tanımlanan  -Com, -Net veya -Org olsun. Uluslararası sektörde bu domainler daha hızlı satılır. 3 Domain türünden ise -Org genelde mecburi durumlarda tercih edilir. Bu yüzden domain sorgulamalarında genelde .Org domainleri boş görebilirsiniz.

 

Son Olarak Joker: Matt Cutts Soru – Cevap Videmouz: (Domain alırken nasıl bir araştırma yapabilirim?)

 

Bir sonraki SEO makalemizde görüşmek üzere…

Makalemiz kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Öner CANER

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı

 

Benzer Yazılar
Yorumlar 4
 1. Gerçekten Faydalı Bir Açıklama Oldu Teşekkür Ederim.. Bunları Sitelerimde Uygulayacağım

 2. Evet cok onemli makaleler yazmissınız tesekkür ederim

 3. Bilgiler için teşekkürler gerçekten yararlı oldu.

 4. Hamdi GültekinYazar

  Başarılı bir yazı olduğunu altını çizerek ifade edebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir