Display Turkey 15 Etkinlik Notları

Display Turkey 15 Etkinlik Notları

Google AdSense sertifikalı iş ortağı Maxad firmasının liderliğinde 6 Mayıs 2015 tarihinde ilki gerçekleştirilen  Display Turkey etkinliğine bizler de yayıncı olarak katılım sağladık.  Geniş katılımı  ile bir konferanstan çok samimi bilgi – deneyim paylaşımı havasında geçen bir etkinlik oldu. Bu etkinlikte reklam yayıncılığının yanında; etkili trafik elde etme ve gelire dönüştürebilme ve sektörün geleceği konuları da geniş kapsamlı olarak ele alındı.

Sizlere bu etkinlik hakkında özet olarak kısa notlar paylaşacağım. Hem etkinlik hakkında bir fikir sahibi olmanız hem de kendi iş ekosisteminiz ile kıyaslamak için… SEO ile elde edilen trafiğin gelire dönüştürülmesi de ayrı zanaat.

  • Öncelikle ana gündem maddesi Türkiye’deki yayıncılığın ne durumda olduğu idi. Bu konuda sunumu Maxad firmasının kurucusu ve CEO’su Özgür Bey gerçekleştirdi. Genel anlamda sektörün gidişatının iyi olduğu ve reklam yayıncılığına verilen önemin digital boyutta yükselen grafiği sevindiren haberler arasında olduğu belirtildi. Bunların yanında ülkemize yönelen yabancı yatırımcılar ile yayıncılık ve reklamcılık alanının daha da ivmelenmesinin beklenildiği belirtildi.

özgürekinci

  • Premium yayıncılıkta Google Exchange kullanımında etkili örnekler ile Savaş Yılmazer (Chief Sales Officer – Milliyet) ve Yakup Erdoğan Bey (Digital Reklam Başkan Yardımcısı – Milliyet) anlattılar. Burada en dikkat çekici nokta ise site içinde yer alan galeri reklamlarınının pazarlanmasındaki strateji oldu. Normalde firmaların bu alana reklam vermekten çekindikleri fakat; Google Exchange ile bu alana BMW gibi top level bir firmanın reklamlarını gösterebildiklerini belirttiler. Yani sizin en az tercih edilen reklam alanınıza en özel reklamlar dahi sunulabiliyor. Ayrıca Savaş Bey; bu gibi gelişmeleri rakiplerine de belirttiğini ve bu durumun sektörün gelişmesi için önemli olduğunu ayrıca belirtti. Takdir-e Şayan bir davranış.

milliyet

  • Hemen ardından DFP ile reklam yönetimi hakkında Esra Şimşek Hanfendi (Haberler.com – Advertising Director) yayıncılara önerilerini sundu ve DFP’nin çok önemli bir araç olduğunu belirtti. Esra Hanım, reklam yönetimi deneyimini DFP öncesi ve sonrası olarak nitelendirdi. DFP ile satın alınan ve ağ tabanlı tüm reklam içeriklerinizi yönetebiliyorsunuz. Sizlere bu araç en yüksek reklam verimini elde etmeyi vaat ediyor.
  • Türkiye’de para kazanmak sunumunda konuşmacı olarak katılan Caner Bayraktar (Tamindir – Founder / CEO) yayıncılara deneyimlerinden ve sektörün gelişim sürecinden bahsetti. Tamindir’in mobil entegrasyonu ve yeniliklere ayak uydurma çalışmalarının sonuçlarını ve “Download” sektöründe yabancı girişimlerin gelmesi üzerine hızlanmanın etkileri üzerine sohbetini gerçekleştirdi. Caner Bey de rakiplerin sektörde gerileme değil; gelişim süreçlerinin hızlanmasını sağladığını belirtti.

reklamcılık

  • Mete Güleç (Reklam5 Interactive) reklam boyutlandırma ve yerleşimleri ile gelir optimizasyonu sağlamak konulu sunumunu gerçekleştirdi. Burada püf noktalardan birisi de her zaman büyük reklam “+ kazanç” anlamına gelmediği konusuydu. Örneğin; internet sitenizin türüne göre 300×250 reklam birimi, 336×280 reklam birimine göre daha fazla kazandırabilir. Bu kazanç optimizasyonlarını deneyerek öğrenmenizde fayda var.

Reklam Yerleşimleri

  • Google Gazetelik (Newsstand) Android platformu için tüm haberleri, dergileri ve  blogları tek bir çatı altında toplamayı hedefliyor ve  Alexander Bregman  tarafından  (Product Development Manager Googgle Inc.) tanıtıldı. Uygulamayı konferans esnasında test ettiğimizde hız, stabilite ve ilgi alanıma yönelik haberleri ön plana çıkarması ile epey kullanışlı olduğunu gördüm. Yayıncılar için de extra bir yayın kolu olarak da görülebilir.

GooglePlayNewsstand

  • Neden Adsense? konulu sunumu da Elif Akay Hanfendi (Strategic Partnerships Manager Google Inc.)  gerçekleştirdi. Genel olarak AdSense’nin neden lider olduğuna dair  konular ele alındı. Rakiplerine göre avantajları, sektöre nasıl yenilikler, optimizasyonlar ve kullanım kolaylıkları sağladığından bahsedildi. Yaklaşık 9 senedir AdSense kullanıcısı olarak ben de bu süreçte; Google’un omurgasını oluşturan Digital Reklamcılığın nasıl bu noktalara geldiğine tekrar şahit oldum. Ayrıca istatistiklere göre lider 200 internet sitesinde reklam yayını olarak %65 oranında Google AdSense kullanılıyormuş bu bilgiyi de buradan iletmiş olalım.

AdSense

  • Türkiye’de video reklamcılığı sunumunda Bora Turan (Youtube Partner) ve Evren Ünal (Head of Digital at Fox International Channels) konuşmalar gerçekleştirdiler. Bora Turan; video reklamcılığındaki fırsatlardan ve yurtdışı TBM ve CPM oranları üzerinde durdu. Video reklamcılığında ise hedeflemenin ve ilgiye dayalı reklam gösterimindeki başarı oranlarından bahsedildi. Türkiye’deki internet hızlarının düşük seviyede kalmasının bu sektörde problemler yaşatabildiğininden dem vuruldu. 4k çözünürlüğe sahip 130 GB‘lık bir videonun Youtube‘a Upload edilmesinin günler hatta haftalar alması örnek olarak sunuldu. Evren Hanım ise Fox TV’de yayınlanan dizilerin anlık olarak YouTube’da yayınlanmasının reyting oranlarını düşürmediği gibi internet kullanıcısının da gelir elde etmelerine katkı sağladığını belirtti. TV kullanıcısın evinde interneti de olsa dizilerini yine de TV’den izleme eğilimini gösterdiğini tespit ettiklerini ve bu durumun YouTube ile anlaşmanın atantajını ortaya çıkardığını belirtti. YouTube’nin en büyük 2. Arama Motoru olduğunu düşündüğümüzde şahsi kanaatim  gelir kaynağı olarak es geçilmemesi  yönünde…
  • İçerik ve sayfa yönetiminde doğrular üzerine Mehmet Sait Bilgin (F5haber.com Founder) sohbetini gerçekleştirdi. Mehmet Bey analitik araçlarının (Google Analytics, Gtmetrix, Google Pagespeed, Yandex Metrica… ) çok nefis araçlar olduğunu ve kesinlikle iş geliştirme süreçlerinde faydalanılması gerektiği üzerinde durdu. Ayrıca F5haber 2 reklam alanı ile alanında en az reklam alanı olan haber sitelerinden birisi ve bunun reklam optimizasyonu ile belki de 5-6 reklam alanı geliri getirdiğinin ve kullanıcı yönünden de memnuniyetin arttığını belirtti.

Maddeler olarak üstünde durduğum sunumların dışında; Türkiye’de oyun reklamcılığı, Etkili trafik elde etme ve gelire dönüştürebilme, Yayıncılığın ve sektörün geleceği üzerine duruldu. Display Turkey etklinliği genel anlamda çok güzel ve fayda sağlayıcı bir etkinlik oldu benim için… Önümüzdeki senelerde düzenli olarak gerçekleşecek olan Display Turkey etkinliği Türkiye’de reklamcılık ve yayıncılığa katkı sunmaya devam edecek.

 

Öner CANER

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir