Değişen Google Backlink Politikası

Değişen Google Backlink Politikası
Google Politika İhlali Tespiti

Google Politika İhlali Tespiti

SEOdemy‘de ilk yazımıza, Google’un 15 Temmuz sonrası arama motoru algoritmasında oluşturduğu fırtınayı konu edinerek başlayalım. 15 Temmuz-15 Ağustos arası devam eden bu fırtına pek çok devasa internet sitesini al aşağı ederek ne kadar güçlü bir filtreleme olduğunu arama motoru optimazyonu ile ilgilenen  kanıtladı. İlk etkilerin hemen sonrasında kısa bir araştırma sonucu bu fırtınanın sebebi aşağıdaki Google’un sunduğu açıklama ile birlikte ortaya çıktı;

Yenilenen bağlantı şemaları açıklaması (Linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Arama motoru optimizasyonu sonucu oluşan ticarete genelde karışmak istemeyen ya da görmezden gelen Google bu defa politikalarını tamamen bu ticarete odaklı olarak güncellemiş görünüyor. Bu durumun habercisi Matt Cutts ülkelere özel algoritma düzenlemesi olabileceğini hatırlatırken, bu noktayı bizlere belirtmiş oluyordu. Google’un arama algoritmalarını ihlal eden en büyük 2 ülkeden birisi de maalesef  Hindistan ile birlikte Türkiye…  Spam sonucu etkilenen arama sonuçlarına yönelik düzenlenen algoritma sonucu Türkçe aramalar %4 etkilenerek bu konuda ne durumda olduğumuzu gözler önüne seriyor. SEOdemy ailesi olarak bizler white hat (temiz,etik) seo çalışmalarını destekliyoruz. Bu konuda da ülkemizin dünya çapında iyi yerlere gelmesini temenni ediyoruz.

Gelelim güncelleme sonucu değişen politikalara;

  1. Google her zaman savunduğu gibi link ticareti,takası veya dostluk anlaşmalarını geçersiz sayıyor.
  2. Belli başlı kitlelerce oluşturulmuş ortaklık sitelerinin arama motoru algoritmasını backlink  sistemleri etkilemeyeceğini ve hatta ceza getirebileceği belirtiliyor.
  3. Postlink” olarak ünlenen ve Türkçe’de “Makale Borsası” olarak bilinen ticaretin geçersiz olacağı belirtiliyor. Burada önemli nokta ise şu; sadece makale linki pazarlamak için kurulan sitelerin geçerliliğini yitiriyor olması. Sizin kalitenizi kanıtlayarak elde ettiğiniz organik backlinkler size fayda sağlamaya devam edecektir.
  4. Çeşitli advertisement (reklamcılık) firmalarının text (yazı) reklamlarının backlink etkisi sunmayacağı.
  5. Etkili blog ,haber, kaynak, wiki vb. sitelerden editöryal reklam elde etmek artık etkisiz hale gelebilir.
  6. Düşük kaliteli ve otomatik eklemeye izin veren genelde aynı script üzerine odaklı dizin linkleri artık sitenize zarar dahi verebilir.
  7. Widget, script altı footer,  eklenti v.b. alanlarda yer alan linkler ceza sebebi olabilir. Özellikle script, tema v.b. gereçler ülkemizdeki SEO’lar tarafından ücretsiz dağıtılmakta ve bu şekilde yüksek miktarlarda backlink hedeflenmektedir.
  8. Yorumlardan elde edilen backlinkler (WordPress sistemlerde do-follow olanlar örnek gösterilebilir.) Forumlarda profil ya da imzalar ile elde edilen backlinler bundan sonra etkisiz kalıyor.
  9. Banner reklamların link etkisi göstermesi nedeniyle, banner içi linkte “no follow” etkiketinin olmaması ceza almanıza sebep olabilir.

Görüldüğü üzere artık Google; webmaster tabanına inmiş durumda ve temiz bir çalışmayı desteklediğini, sıralama kaygılı tüm çalışmaların ise cezai yaptırımlara neden olabileceğini bizlere duyurmuş oluyor.  SEODemy.com’da yayınlanan bu yazımız zaman ve kalitenin ön plana çıkacağını, hızlı ve kalitesiz çalışmaların ise geri plana itileceğini bizlere sergiliyor.

 

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir