CDN Yapılandırmasının SEO İçin Önemi

CDN Yapılandırmasının SEO İçin Önemi

CDN ağı.Makalemize öncelikle CDN (Content Delivery Network) nedir açıklayarak başlayalım. CDN; Türkçe’de “İçerik Dağıtım Yapılandırması” olarak tanımlanabilir. İnternet sitenizin dizininde bulunan dosyaları (resim, video, kod kütüphaneleri, tüm javascriptler, flash dosyalar, font, ses dosyaları, widgetlar)  sitenizi ziyaret eden farklı lokasyonlardaki ziyaretçilere en yakın sunucudan aktarmaya imkan tanıyan sistemdir.  CDN kullanımındaki başlıca amaç ziyaretçiye en kısa sürede internet sitesini ve ek dosyaları en kısa sürede ulaştırabilmektir.  CDN, kullanımı sayesinde uzak mesafalerde uzayan yükleme süreleri kısalırken ana sunucu üstündeki yük de hafiflemektedir. Özetle CDN’i teknolojik ve hafif maliyetli bir server optimize edici olarak görebiliriz.

 

CDN Yapılandırmasını.

CDN Yapılandırmasını.

 

CDN Sistemine ihtiyacım var mı?

 • İnternet siteniz günlük 5.000 üzeri tekil hit kaynağına sahipse.
 • İnternet sitenizden büyük boyutlu dosyalar sunuyorsanız.
 • Coğrafik lokasyon olarak dağınık bit hit kitleniz varsa CDN sistemini düşünebilirsiniz.
 • Ülkemizde kurulan yerel CDN sistemleri sayesinde hitiniz Global olmasa dahi en yakın şehirde bulunan sunucular sayesinde internet sitenizi hızlandırabilirsiniz.
 • CDN hizmeti çok hızlı entegre edilebilir ve kullanımı kolaydır.
 • Video Streaming sağlıyorsanız eğer HD netliğine erişebilmek için neredeyse CDN şarttır denebilir.
 • SSL ile tam uyum sağlar. (E-Ticaret siteleri için.)

 

CDN Ağının Arama Motoru Optimizasyonu Açısından Size Ne Faydası Olacak?

 • Sayfalarınız hızlandıkça Google ve diğer arama motorlarında sayfa puanınız da artacaktır. Değerlerinizi Google Pagespeed Monitor  üzerinden gözlemleyebilirsiniz. Arama motorları sayfalarınızı daha hızlı indexleyebilecek.
 • Dosya yükü fazla olan internet sitelerinde (Flash, Video, Paylaşım), dosya yükleme hızları artacak ve hızların artması ziyaretçi memnuniyeti ve sitede kalma oranlarını da olumlu etkileyecektir.
 • Global hitli internet sitelerinde yakın lokasyondaki sunucu sayesinde,  Global Page Speed artarak, sunucunuza uzak alanlarda yerel SEO puanınız ve ziyaretçi memnuniyetiniz artacaktır. Kısacası ziyaretçiler internet sitenizde dolaşmaktan keyif alacaklardır.

 

CDN’in Hiç Mi Olumsuz Yanı Yok Derseniz Eğer;

 • Bu durum sanırım ilk defa SEODEMY‘de belirtilmiş olacak. 🙂  Olumsuz bir durum arama motoru optimizasyonu olarak tabii ki yok ama reklam optimizasyonu olarak var.  Ekip olarak bizim de tecrübe ettiğimiz durum ise şöyle; CDN dosyalarınızı (Css, Javascript, Image) o kadar hızlı karşı tarafa sunuyor ki; Google AdSense ve benzeri firmaların reklamlarını kullanıcı göremeden diğer sayfaya geçmiş oluyor. Bu durum sizleri de CSS ve benzeri static dosyaları sunucunuzdan aktarmanıza sebep olabilir.

 

Ve Son Olarak Kalitelisini Kanıtlamış CDN Firmaları;

 • Sanırım bu alanda en çok bilinen firma MAXCdn. Kolay ve gelişmiş kontrol paneli, sürekli müşteri desteği (SKYPE dahil) ve uzun sözleşmeler, referanslarda ciddi indirimler sunar.
 • Amazon Cloud Front ciddi firmalar, e-ticaret siteleri için tavsiye edilebilir.
 • CDN77 düşük maliyet ve çok fazla lokasyona hızlı içerik eriştirme seçenekleri var.
 • Yerel CDN için ise Denizli’de bulunan komşumuz NETINTERNET Telekom’u tavsiye etmekteyiz.

 

Bir sonraki yazımız Cloud Server ve SEO ilişkisi üzerine olacak, keyifli okumalar dilerim.

Öner CANER

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı

Yazı kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 

 

Benzer Yazılar
Yorumlar 1
 1. Google drive cdn olarak kullandığımızda seo etkisi nasıl olur. cdn.siteismi.com şeklinde değilde direk olarak drive verdiği linkleri kullandığımızda yine google görsellerde ve botların kaynak kodlarından resimleri indexlemesiyle aynı etkiyi alabilir miyiz.Yoksa tamemen drive resimlerimizi tutmuş gibi olacağız.Bununla ilgili bir çalışmanız yada denemeniz oldu mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir