Bloglar İçin Doğal Link Yapılandırma

Bloglar İçin Doğal Link Yapılandırma

guest-bloggingSeodemy’nin de dahil olduğu internette faaliyet gösteren olan pek çok internet sitesi WordPress tarzı blog yapılarından oluşmaktadır. Bu mecralarda ise backlink yapılandırması diğer mecralara göre bilhassa daha kolay olmaktadır. Sizlere bu makalemde sunmak istediğim ise hazır paketlerden, spam ya da illegal oluşumlardan uzak durarak doğal ve kaliteli bir SEO-link yapılanmasının nasıl olacağı yönünde.

Öncelikle bloglardan içerik toplayan internet sitelerini gözden kaçırmamak gerekiyor. Bu internet siteleri hem içeriğinizin yayılmasına hem de organik linkler edinmenizi sağlayacaktır.

technorati1

  • Technorati: Blog arama motoru olan Technorati’de bloglar bireysel olarak değerlendirilir ve yararlı olduğu düşünülen bloglar kayıt altına alınır. Kaliteli bir blog kütüphanesi olarak da görülebilir. Google’da yer alan sonuçlara fayda yönünden değerlendirildiğinde Technorati’nin PR7 ve Alexa dünya sıralamasını 1.900‘lerde olduğunu gözden kaçırmamak gerek. Bu platformda blogunuzu takip eden sayısı arttıkça Technorati Rank değerinizde artacak ve daha ön planda yer alabileceksiniz.
  • Alltop:  Bir diğer içerik toplayıcı platform ise Alltop. Otoriter bir site olan Alltop’u da gözden geçirmeniz de fayda var zira; Pagerank 6 ve Alexa 4.000 dünya sıralamasına sahip.  Ayrıca buradaki rank değeri yüksek blogları inceleyerek kaliteli ve popüler içeriklere ulaşarak; içerik politikanızı buna göre belirleyebilirsiniz.
  • Blogorama: Technorati ve Alltop kadar etkili olmasada yine bu platformda bulunmanızda da fayda var. Alexa dünya sıralaması 25.ooo civarındadır.

Blog toplayıcılardan sonra ise dikkatinizi web sitesi görüş bildirme platformlarına çekmek istiyorum. Conceptfeedback.com (PR7), bounceapp.com (PR5), suggestionbox.com (PR4) gibi servislerde kendinizi değerlendirme açınız. Kusursuz olduğunuzu düşünmeyin ve blogunuz hakkına değerlendirmeleri gözden geçiriniz. Bu servislerde sitenizin adının geçmesi linklerinin geçmesi blogunuzun Trustrank’ına da fayda sağlayacatır.

sosyalnetworkler

Twitter ve Facebook gibi platformlarda ziyaretçi mesajlarını yayınlayın internet sitelerine spam olmayacak şekilde dikkat çekici Tweetler ve mesajlar göndererek sosyal linkler elde edebilirsiniz. Google+‘da kişi bağlantı sayısı yüksek ve gerçek bir çevre ile oluşmuş profillerden gelen +‘ların size faydası olacaktır. Tiwtter’daki takipçi sayısının yükseliği de paylaşımdaki link kalitesini doğru orantıda etkilemektedir. Aynı zamanda paylaşımın tüm çevre mi yoksa sadece kendi çevresinde mi yapıldığı ve retweet sayısı, favori tweet sayısı da link kalitesini yükseltip, azaltabilmektedir. Sosyal sinyalleri blogumuza gönderirken gerçek kişilerden olmasına dikkat etmekte fayda var. Dlvr.it kullanarak internet sitenizin sosyal paylaşım sayfalarına konularınızı RSS ile otomatik gönderebilirsiniz. Ayrıca Bing’in sosyal araması da sosyal paylaşımların önemini daha da arttırmaktadır.

Youtube’u genelde SEO çalışmalarında gözardı ediyoruz fakat hem Google’a bağlı bir internet sitesi hem de Alexa sıralamasında Google ve Facebook’tan sonra gelen 3. internet sitesi. İlk etapta blogunuz için özel bir Youtube kanalı açınız ve ilk videoda blogunuzun amacını ve vizyonunu anlatan tanıtım videonuz olsun. Daha sonra ise konularınızı destekleyici videoları buradan sunmaya devam edin. Videolarınızı Vimeo ve Dailymotion gibi internet sitelerine de eklemeyi unutmayınız. Videoyu önemseyin; Dünya internet tüketiminin başında video daha sonra oyun gelmektedir. Pastadaki büyük paydan yerinizi ayırtın!

İnfografikler Web 2.0’da oluşmuş ve webin dikkat çekici öğeleri arasına girmeyi başarmışlardır. Doğal olarak hemen ardından infografik paylaşım siteleri de oluşturulmuş ve infografik-arama motorları oluşmuştur. Eğer güzel infografikler hazırlayabiliyorsanız bu sayede hem etkili backlinkler hem de içeğiniz sayesinde ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz. Büyük infografik paylaşım siteleri; Visual.ly (PR7), Dailyinfographic.com (PR5), Amazinginfographics.com (PR4), OMGinfographics.com faydalanabileceğiniz kaynaklardır.

Dizin konusunda size tavsiyem ise sadece kendini kanıtlamış ücretli dizinlere kaydınızı yaptırmak olacaktır. Elbette yıllardır olduğu gibi ilk başta hedef DMoz; sonrasında ise Family Friendly Sites, Ask Bee, Yahoo Directory gibi dizinlere internet sitenizi ekletebilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir