Ahrefs İle Kötü Amaçlı Backlinkleri Tespit Edin

Ahrefs İle Kötü Amaçlı Backlinkleri Tespit Edin

indirWeb site sahipleri eğer rekabetli bir arama alanında yer alıyorsa eğer, farkında olmadan kötü amaçlı SEO çalışmasına maruz kalabilir. Bu makalemizde, kötü amaçlı yapılan bu çalışmaları tespit etme ve karşı koymayı ele alacağız. Bilindiği üzere Google için artık “Backlink” algoritması çok hassas bir konumda yer alıyor. Kötü amaçlı çalışmalar da bu hassas konum üzerinden yönlendirilebiliyor. Bu anti-seo çalışmalarını tespit etmek için ise, Ahrefs.com SEO aracını kullanıyoruz. Ahrefs ücretli bir araçtır fakat; günde 5 sorguya kadar ücretsiz denenebilir.

Öncelikle Ahrefs.com, “Search Links” kısmına internet sitemizin adresini yazarak işe koyuluyoruz. Sitemiz bu şekilde analiz edilmeye başlanıyor. Hemen ardından domain kısmından, “Referring” kısmına tıklayarak bize referans olan domainleri incelemeye koyuluyoruz. Bu alanda internet sitemize ne kadar link gelmiş, hangi türde linkler bağlantılanmış inceleyebiliyoruz.

referans domainler

Referans domainleri listeliyoruz.

Anti-Seo  Çalışması Tespiti İçin Anahtarlarımız:

  1. Sağ üst köşede yer alan “Filter Domains” üzerinden,  black hat seo çalışmalarının odakları olan “casino, kumar, adult” vb. alanlardaki domainleri tarıyoruz. Eğer karşımıza bu alanlardan backlinkler çıkarsa derhal incelemeye alıyoruz.
  2. First Seen” kısmına tıklayanız ve size bağlantılan domainleri gün ve gün takip ediniz. Böylelikle tekrar tekrar analiz yapmak zorunda kalmazsınız.
  3. Link tarlalarını tespit etmek ve kalitesiz domanlere ulaşmak  için ise  “Alexa Rank” kısmına tıklaynız ve düşük alexa değerine sahip domainleri inceleyiniz. Size zararı olabileceğini düşündüğünüz domainler varsa, not alınız.
ilk alınanlar

En güncel tarihli backlinkleri izliyoruz.

Tüm bu tespitlerden sonra ise size önerimiz Google Bağlantı Reddetme aracını kullanmanız olacaktır. Listelediğiniz kalitesiz backlinkleri ve kötü amaçlı backlinkleri tek tek bu aracı kullanarak engelleyebiliyoruz. Siz ya da bir başkası tarafından alınan linkler bu şekilde nötr hale getiriliyor.

Bir başka önemli nokta ise; önceden ücretli aldığınız daha sonra ise kararsızlığa düştüğünüz linklerinizi “No Follow” etiketi ile tekrar düzenleterek, hem link sayılarında aşırı bir düşme yaşamazsınız hem de ücretli linklerin olumsuz etkilerinden korunmuş olursunuz.

Hatırladığınız üzere kısa süre  önce yayınladığımız değişen Google Bağlantı Politikaları bizlere “No Follow” etiketinin önemini vurgulamaktaydı. Belli konumlara oturan internet sitelerinin kaderini 3-5 paid linke (ücretle alınmış link) bırakmaynız. Seodemy’deki bir dahaki yazımızda görüşmek üzere…

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir