Açılış Sayfaları Önemi ve Optimizasyonu

Açılış Sayfaları Önemi ve Optimizasyonu

Tüm SEOdemy okurlarına öncelikle “Merhaba” diyerek başlamak istiyorum. Sitemiz bazı özel sebeplerden dolayı uzun süredir güncellenmemekteydi; fakat hem yorumlardaki beğenilerden hem de SEO’daki bilgilerin sürekli olarak güncellenmesi sebebi ile SEO blogumuz daha sık güncellenerek sizlere bir nebze de olsun fayda sağlamaya çalışacaktır.

Bu yazımızda pekçok internet yayıncısının atladığı ya da bir şekilde fark etmediği Landing Page Optimization (Açılış Sayfası Optimizasyonu) üzerinde duracağız. Yıllardır benim için en önemli SEO kriterlerinden birisi yüksek dönüşüm oranları sebebi ile açılış sayfalarıdır. Açılış sayfaları; ziyaretçinin herhangi bir yönlendirme sonrası karşılaştığı ilk sayfalardır. Bu yönlendirmelere arama motoru, ücretli reklamlar (AdWords, Facebook, Twitter kampanyaları, 3.parti sitelerden alınan banner reklamlar), organik sosyal medya sinyallerinden gelen yönlendirmeler, E-mail pazarlamaları ve hatta iframe gösterimlerini de bu alana dahil edebiliriz.

İnsan ilişkilerinde ilk intiba nasıl önemli ise internet sitelerinde de açılış sayfaları o denli önemlidir. Açılış sayfanız sitenizin genel ortalaması ile karşılaştırıldığında size fayda da sağlayabilir; tam tersine zarar da ettirebilir! Zarar edilen durumlar ziyaretçilerin ilk 5 saniye içinde sayfa ya da siteyi terk ettiği anlamına gelebilir.

Kötü Bir Açılış Sayfası Sebeplerine Kısaca Göz Atarsak;

 • İlk dikkatimizi çeken özellikle ana sayfalarda açılan Pop-up reklamlar olacaktır. Hem dikkat dağıtıcı hem de sayfa otomatik olarak Pop-up reklama geçiş yapıyorsa çok daha olumsuz SEO dönüşümü olmaktadır.
 • Yavaş, hantal ve image (gif,jpeg,png vs.) yükü siteler de ziyaretçi bunaltıp sayfayı terk etme ihtiyacı uyandıracaktır.
 • Spam sayfalar tabii ki ziyaretçinin umduğunu bulamadığı sayfalar olduğu için çok çabuk sayfa terkini de beraberinde getirecektir.
 • Yanlış yapılan reklam kampanyaları ve politikaları sayfanıza alakasız ziyaretçileri çekebileceği için yine hemen çıkma oranını yükselterek; açılış sayfanıza olumsuz bir etkiye sebep olacaktır.
 • İlgi çekmeyen ve taze olmayan içerikler yine açılış sayfasının eski kalmasına sebep olarak olumsuz dönüşüme sebep olmaktadır.
 • Göz yoran, karışık, reklamın – içeriğin ayırt edilemediği, okunaksız fontların bulunduğu ve kullanıcı etkileşimini kısıtlayan  sayfalar “User Experience Design” kurallarına uymadığı için çabuk çıkışlara sebep olacaktır.
 • Tabii ki mobil uyumluluk olmazsa olmaz! Son günlerde yükselmeye devam eden mobil internet trafiği kullanım oranları; mobil uyumluluğunuz yok ise çabuk çıkışları beraberinde getirecektir.
Landing Pages

İyi optimize edilmiş açılış sayfaları, ziyaretçileri sitenizde tutarak kazanç dönüşüm oranlarını arttıracaktır.

İyi Bir Açılış Sayfası İçin Neler Yapabiliriz;

 • Öncelik olarak sayfaya gelen kullanıcımıza en iyi ve en alakalı içeriği sunmalıyız ki; ziyaretçimiz aradığını bulduğuna emin olsun.
 • UX kurallarına uygun temiz sade ve içeriğin net bir şekilde ayırabildiği bir tasarım.
 • Site hızımız kesinlikle çok önemli. Bunun için kullanıcı yoğunluğumuza yakın bir server hizmeti sağlamak baştaki hedefimiz. Üstüne CDN yapılanması ve mümkünse CloudFlare (Bu sayede siteniz ddos, botnet ve down durumlarında bile ulaşabilir olacak.) ile server tabanlı hızımız mükemmele yakın olcaktır.
 • Hızımızı en son sürüm CSS ve HTML5 versiyonlarının tam kurallarına uygun şekilde optimize (Sprite, Az Kod Çok İş ve Kurallara Uygunluk)  edilmiş halleri ile standartlara uygun hale getiriyoruz. PageSpeed Insights ile kontrollerinizi tekrardan sağlayabilirsiniz.
 • Sitemizde yer alan grafik öğeleri mümkün olduğunca sprite olmalı ve tümü TinyPng gibi kaliteyi düşürmeden boyutu düşüren servislerce tekrardan optimize edilmeli.
 • Açılış sayfalarımızın üst (header ve altı)  kısımları çok önemli buralarda kullanıcı tarafından talep edilen içerikler bulunmalıdır. Buradaki tavsiyem Trend konuların listelenmesidir. Bu işlemi Google Analytics’ten en çok online olan sayfaları listeleyerek ya da sitenizdeki programlama diline göre sayfaların günlük, saatlik ortalamalarını çıkararak hangi saatte hangi içerik çok okunuyorsa ona göre listeleme yapmak olabilir. Eğer internet siteniz uluslararası yayın yapıyor ise; hangi ülkede hangi içerik daha çok talep ediliyorsa cografi olarak listeleme de düşünülebilir.
 • Mobil uyumluluğunuz yok ise bir an önce bu alanda çözüm üretin; profesyonel anlamda destek alamıyorsanız şu servislerden destek alabilirsiniz.
 • Sürekli olarak Google Analytics üzerinden A/B testleri yaparak sayfanızı geliştirmeye devam edin!

Açılış sayfalarınızı daha iyi hale getirerek hemen çıkma oranlarını ciddi madana düşürmeniz mümkündür. Otomatik olarak sayfa Trustrank’ınız da yükselerek arama sonuçlarında yükselmenize katkı sağlayacaktır. Eğer reklam bütçesi ile ziyaretçi çekiyorsanız; bu ziyaretçilerin de dönüşüm oranını arttırarak yatırım maliyetlerinizi düşürecektir. Hangi açıdan bakarsanız bakın; açılış sayfası optimizasyonu çok önemlidir ve sitenize gelen sıradan bir ziyaretçiyi dahi bir sitenizin düzenli kullanıcısına çevirebilme gücüne sahiptir…

Öner CANER

 

 

Benzer Yazılar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir