10 Maddede İnternet Sitesinde Politika Belirlemek

10 Maddede İnternet Sitesinde Politika Belirlemek

yükselen grafikİnternetin genel deyimi olan “İçerik Kraldır” şüphesiz internet sitelerinin politikasının belirlenmesinde kilometre taşını oluşturuyor. Devamlı gelişen ve değişen internet, politika ve izlenilen yolun da değişmesi için başlı başına bir sebeptir. SEOdemy, olarak bu yazımızda politika belirlemede temal esasları ele alacağız. İnternetin markalaşmış çalışmalarına baktığımızda devamlı geliştiklerini gözlemleyebiliriz. İnternetin temel kullanıcı ise durağanlıktan hoşlanmaz ve devamlı yenilikler ile beslenmek ister. Kendini yenileyemeyen hizmetlerin ise düşüş sonrası iflasa gidişini izlemekteyiz. (Myspace, messenger, icq vb.) Şimdi gelişime yönelik politikaların neler olması gerektiğini inceleyelim;

 1. Yayın yaptığınız alanda en güncel siz olun. Güncellik önemlidir en güncel olmak ise sizi diğerlerinin önüne geçirir.
 2. Rakiplerinizi hafife almayın ve düzenli aralıklar ile takip edin! Rakiplerinizin yeni eylemleri, trendinizin düşmesine neden olabilir. Rakip takip politikanızı belirleyin. İç SEO, dış SEO çalışmalarını ve yeniliklerini analiz ediniz.
 3. Kendi alanınızda yayın yapan (içeriktaş) yabancı sektördeki  lider internet sitelerini takip ediniz. Bu sayede dünya çapında güncellik sağlayabilirsiniz. Kısaca yabancı rakip politikanızı devreye koyunuz.
 4. İnternet sitenizin gelirlerini en yüksek noktaya taşıyın. Reklam optimizasyonu alanında araştırma yapın ve kendinizi geliştirin. Reklam firmalarını, Google üzerinden, webmaster forumlarından veya rakip sitelerin gelir elde etme yöntemlerini inceleyerek bulabilirsiniz. Gelir politikanız, ziyaretçi kitlenize zarar vermeden en yüksek hedefe odaklansın.
 5. Sosyalleşen internet karşısında a-sosyal kalmayın! İnternet siteniz Facebook, Google+, Twitter gibi sosyal networklerde mutlaka aktif olmalı; aynı zamanda kendi internet siteniz de özel mesajlaşma, puanlama, yorumlama, resim ekleme, imleme, top ranks vb. özellikleri sağlayarak sosyalleşebilir. Sosyalleşme politikanız ne kadar etkili ise internette kökleriniz de o kadar sağlam olacaktır.
 6. İnternet sitenizin server yükleme hızı, her zaman ulaşılabilirliği ve desteği yüksek seviyede olmalı. Kullanıcı memnuniyetini göz ardı etmeyiniz.
 7. Google  özel ilgi gerektirir. Devamlı güncellenen teknolojileri ve değişen algoritmaları takip ediniz. Unutmayın, Google size hem hit sağlar hem de gelir. Google’a özel politika belirleyiniz.
 8. Yatırım politikanızı mutlaka oluşturun. Genel tavsiye gelirin en az %25′inin yatırıma ayrılmasından yanadır.  Zaman zaman değişen durumlarda da  tamamlayıcı finasman oluşturunuz. Çekirdek dönemindeki internet siteleri için yatırım; büyüme sebebi ile daha yüksek miktarlara ulaşabilir.
 9. Farklı fikirlere açık olun! Kuşkulu ya da tutkulu tavırları aşın ve eleştiri/öneri kısımlarını internet sitenizin aktif elemanları olarak sürdürün. Ziyaretçi memnuniyetini ancak, ziyaretçilerin mantıklı isteklerini yerine getirerek sağlayabilirsiniz.
 10. Altın oranı yakalayın! İnternetin matematiğini uygulayın, gözü yormayın, uyuma yönelik çalışmalar yapın. Sadelik ve doğallıktan uzaklaşmadan direkt olarak ihtiyacın karşılanmasını sağlayınız.
Benzer Yazılar
Yorumlar 4
 1. HakanBulgurluYazar

  Makale içerik ve konu olarak Çok güzel fakat bu politikaları tam olarak yerine getiremeyenler olsada benim fikrim bu yazıyı sitelerin seviyelerine göre esneklik yapısına göre maddelense daha bilinçli hareket sağlanırdı diye düşünüyorum.

  • Ahmet AlkanYazar

   Buradaki maddeler görüldüğü üzere genel politikaları belirlemektedir. Tabi ki her site kendi politikasını belirleyecek ve o çizgide yol alacaktır. Ancak belli başlı politikaları bilmeden, kendi siteniz için çizgi (politika) oluşturmak pek başarılı olmayacaktır.

 2. […] yük bindirmeyin. Elinizdeki içeriği zaman aralıklarına yayınız. Daha önce yayınladığım internet sitesinde politika belirlemek yazımı da […]

 3. […] yük bindirmeyin. Elinizdeki içeriği zaman aralıklarına yayınız. Daha önce yayınladığım internet sitesinde politika belirlemek yazımı da […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir